Dünya'daki hayat tahmin edilenden daha eski olabilir

Grönland'da yeni bir keşif Dünya'daki yaşamın kökenlerine dair bilinenleri altüst edebilir.


Danimarka’nın buzullarla kaplı adası Grönland'da yapılan keşif, dünyadaki yaşamı 220 milyon yıl daha geriye götürüyor. Adada 3.7 milyar yıl öncesine ait fosilleşmiş siyanobakterilerin aktivite izlerine rastlandı.

Nature dergisinde yayınlanan buluşun sahibi Avustralyalı bilim insanları şunları ifade etti: “Eğer fosiller doğrulanırsa, bu bir çok şeyi değişecek. Bu tür izlerin bu kadar uzun süre var olabileceğini düşünmüyorduk. Bu da gösteriyor ki, bundan 3.7 milyar yıl önce Dünya bir çeşit cehennem değildi. Aksine, yaşamın gelişebileceği bir yerdi."

Avustralyalı jeologların keşfettiği mikrobik aktivitenin stromatolitler olduğu belirtildi. Özellikle mavi ve yeşil algler tarafından üretilen stromatolitler Dünya’da, 3.7 milyar yıl önce yaşam olduğunu kanıtlıyor.

Jeologlardan Allen Nuthman, çalışmalarına dair şunları ifade etti: "Bu stromatolitler mikro-organizma kolonileri tarafından oluşturuluyor. Demek ki bu kadar eski zamanda bir çeşit işbirliği vardı. Öyle anlaşılıyor ki o dönemde de yaşamın zaten uzun bir öyküsü vardı."

3.7 milyar yıl öncesine ait mikrobik aktivite izleri, gezegenin 4.6 milyar yıl önce oluşmasından sadece 800 milyon yıl sonrasına denk geliyor. Bu da yeryüzünde yaşam koşullarının tahmin edilenden daha kısa sürede olştuğunu gösteriyor.

Bu keşfin bir başka boyutu da var. O dönemde yaşamın ortaya çıkma koşulları, Mars üzerinde hakim olan koşullara benziyor. Hatta bilim inanlarına göre, Mars yaşamın ortaya çıkmasına daha elverişli bir ortam sunuyordu.

Kaynak


Réactions : 

Related

stromatolitler 751385798208812559

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item