Dolunay depremleri tetikliyor mu?

Yapılan bir araştırmaya göre şiddetli depremlerin, Dolunay veya Yeni Ay zamanlarında gerçekleşme olasılığı daha yüksek. Japonyalı bili...


Yapılan bir araştırmaya göre şiddetli depremlerin, Dolunay veya Yeni Ay zamanlarında gerçekleşme olasılığı daha yüksek.


Japonyalı bilim insanları Nature Geoscience dergisinde yayınlanan bir araştırmalarında, sismik bölgelerdeki gelgit araştırmasının, deprem risklerini değerlendirmeye yardım edebileceği ifade ediliyor. Araştırmaya göre, Ay ve Güneş'in çekim güçleri, Dünya üzerinde gözardı edilmeyecek bir etkide bulunuyor.

Dolunay ve Yeni Ay'da olduğu gibi Dünya, Ay ve Güneş aynı hizaya geldiğinde, Güneş ve Ay’ın çekim gücü birbirine ekleniyor ve daha güçlü etkide bulunuyor. Bu çekim gücü de gelgitlere neden oluyor. Kütle çekiminin etkileri ne kadar güçlü olursa, gelgitlerin genişliği de o kadar büyük oluyor.Araştırmanın eş yazıcılarından Tokyo Üniversitesi'nden Satochi İde, Fransız haber ajansı AFP'ye şu açıklamada bulundu: "Bizim çalışmamız, gelgitlerin gücü ile yer sarsıntılarının büyüklüğü ve sıklığı arasındaki ilişkileri gösterdi."Araştırmanın sonuçlarına göre, son 20 yılda meydana gelen büyük depremlerden bazıları büyük gelgitler zamanında yaşandı. Yani bu depremler, Dolunay veya Yeni Ay sırasında meydana geldi. Ayrıca, şiddetli depremlerin de gelgitlerin büyüklüğü ile orantılı olarak daha çok yaşandığı kaydediliyor.

Araştırma Dolunay veya Yeni Ay sırasında yaşanan depremler konusunda şu örnekleri verdi:

-26 Aralık 2004'te Endonezya'nın Sumatra Adası açıklarında, 220 bin kişinin hayatına mal olan deprem.

-27 Şubat 2010'da Şili'nin merkezinde 523 kişinin ölümüne yol açan 8.8 şiddetindeki deprem.

-11 Mart 2011'de Japonya'nın Doğu kıyısını vuran ve 19 bin kişinin hayatını kaybettiği büyük deprem.

Araştırmaya göre, zaten baskı altında olan fay hatları, Güneş ve Ay'ın çekim güçleri karşısında daha da hassas olabiliyor.

Bilim insanları sadece güçlü depremlerin Güneş ve Ay'dan etkilendiğini, küçüklerinin bununla bir ilgisinin olmadığının da altını çiziyor.

Kaynak  


Réactions : 

Related

Satochi İde 5643596129733331994

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item