Çok güçlü ses dalgaları nasıl olur da bir bankanın sistemini çökertir?

Romanya’nın başkenti Bükreş’te bir bankanın bütün para ödeme sistemi ve ATM’leri yaklaşık 10 saat boyunca durdu. Yangın alarmında oluşan bir hata nedeniyle çok yüksek bir ses oluştu. Bu ses de bankanın veri bankasını çökertti.


Romanya’nın başkenti Bükreş’teki bir ING banka şubesi hafta sonu bir yangın söndürme denemesi sırasında sistemde ciddi bir arıza oluştu. İtfaiye ekipleri sisteme Inergen gazı verdi (sıvı ya da köpük kullanmaya ihtiyaç duymadan yangın söndürmek için kullanılan bir gaz). Fakat bu gaz sisteme verildiğinde, tahmin edilenden daha fazla basınç oluştu. Bu da oldukça yüksek bir sesin ortaya çıkmasına neden oldu. Büyük titreşimler yüzünden onlarca hard disk hasar gördü ve bütün veri bankası devre dışı kaldı.

Motherboard sitesine konuşan ING bankası sözcüsü yangın söndürme işleminin başarılı geçtiğini, ancak inert gaz kullanımından kaynaklı olarak bazı çevresel hasarlar oluştuğunu ifade etti. Bankanın yerel müşterileri para çekemedi ya da herhangi bir işlem yapamadı. Bir basın açıklaması da yapan ING bankası inert gazın sürpriz bir şekilde veri bankalarına ve pek çok sayıda sunucu zarar verdiğini kaydetti.

Çıkan sesin 130 Db’den fazla olduğu ve bankanın ses ölçüm aletlerinin ölçme kapasitesinin çok üstünde olduğu vurgulandı. Sesin şiddetinin, sanki sunucu uçak motorunun hemen dibine bırakılmış gibi olduğu yine Motherboard sitesi tarafından altı çizilen bir başka detay. Uzmanlara göre 110 Db’in üstündeki ses titreşmişleri hard disklerde bu tür sorunlara yol açabilir. Çalışmakta olan bir hard disk titreşimlere karşı oldukça duyarlıdır ve hasar görmeleri oldukça muhtemeldir.

Bankanın serverları yaklaşık 10 saat sonra tekrar devreye girdi, fakat bunun için tüm sistemin yedeklenip, yeniden başlatıldı. Fakat hasar tespiti ve tamirinin birkaç hafta süreceği kaydedildi.

Kaynak
Réactions : 

Related

veri bankkası 5008654592932809305

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item