Bu doktor robot etkili olduğu kadar da ürkütücü!


Toplumda günden güne robotların yeri artıyor. Robotlar daha önce de başta tıp alanında olmak üzere, farklı alanlarda ne kadar faydalı olduğunu defalarca gösterdi. ABD’de geliştirilen bu doctor robot da ne kadar faydalı olduğunu gösterdi. Ancak, robotun yapabildikleri biraz korkutucu.Sözkonusu robotun ismi Flex Robotic System ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nde professor olan Howie Choset tarafından geliştirildi. Profesör Choset aynı zamanda Medrobotics’in de kurucularından biri.

Robot biraz yılanı andırıyor ve kıvrılmasına da olanak sağlayan bir esnekliğe sahip. Robot da bu esnekliği sayesinde hastanın ağzından girerek, ameliyat edilmesi gereken ilgili yere ulaşır. Flex Robotic System’in üzerinde insan doktorun müdahalesine ve yönlendirmesine olanak sağlayan yüksek çözünürlüklü bir kamera da bulunuyor.


Her ne kadar Flex Robotic System biraz bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi görünse de aslında projenin temelleri 2004 yılında atılmış. Hatta Medrobotics şirketi Flex Robotic System’in geliştirilmesi için 130 milyon dolar para da toplamış.

Bu doktor robot geleneksel yöntemlerle ameliyatı zor olan bazı kanserlerin ameliyatlarında kullanılmak için geliştirildi. Kim bilir belki yakında hastanelerde bu tür robotlar tarafından ameliyat edileceğiz. ABD, Avustralya ve AB’de yetkililer, robotların hastanın ağzından girerek hastayı ameliyat etmesine onay verdi.

Medrobotics bu onayı alır almaz, sindirim tübünün diğer ucundan girmek için de bu ülkelerde onaya başvurdu.

Ne diyorsunuz? Siz bu robot tarafından ameliyat edilmek ister miydiniz?


Kaynak
Réactions : 

Related

tümör 8799353303627976531

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item