Bitkisel sütler sağlık için gerçekten faydalı mı?

Pirinç, soya, badem sütü… Bu bitkisel sütleri marketlerin raflarında daha sık görüyoruz. Vejetaliyen beslenme şeklinin vazgeçilmezleri olan bu içecekler tüketen kişi sayısı da günden güne artıyor. Bu bitkisel sütler, her ne kadar yetişkinler için faydalı olsa da, bebeklerin temel gıda maddesi olarak tavsiye edilmez.

Bitkisel sütler gerçek anlamda süt değildir. Çünkü bu terim genellikle memeli hayvanların süt bezlerinin salgıları için kullanılır. Bu nedenle bitkisel içecek, ya da bitki özlerinden söz etmek daha yerinde olur.

Soya sütü, badem sütü…

Bu bitkisel “süt”leri elde etmek için (örneğin soya sütü) tohum, ya da tanelerin üzerindeki zar ayıklanır, öğütülür ve pişirilir. Elde edilen sıvı daha sonra filtrelenir. Hatta bazı bitkilerin sütleri evde dahi hazırlanabilir. Örneğin badem püresinden badem sütü üretmek mümkündür.

Bitkisel sütlerin faydaları

Bitkisel sütler genellikle hayvansal sütlerin yerini doldurmak için kullanılır. Bu sütler özellikle inek sütüne karşı alerjik olanlar, ya da hazımsızlık çekenler için de önemli bir yere sahiptir.

Sağlık için avantajları:
* Sindirimleri daha kolaydır,
* İnek sütüne göre alerji yapma olasılığı daha düşüktür,
* Kolesterol içermez ve genellikle de kalori seviyeleri düşüktür.

UYARI: Marketlerde satılan pek çok bitkisel süte şeker eklenmektedir. Satın almadan önce etiketi dikkatli okuyunuz!

Yeni doğanlara tavsiye edilmez!

Bitkisel sütler yeni doğmuş bebeklerin temel besin maddesi olarak kullanılmamalıdır. 2013 yılında Fransız ANSES (Gıda, Çevre ve Çalışma Sağlığı Ulusal Ajansı) bir rapor yayınladı. Raporda göre, bitkisel sütlerin 1 yaşın altındaki çocuklara uygun olmadığı ifade ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün de sık sık tekrarladığı gibi anne sütü ilk 6 ay bebeklerin temel besin maddesidir.

Sütteki tercihiniz hayvansal mı, bitkisel mi?
Réactions : 

Related

soya 5916471820247296745

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item