Bir sineğin tüm sinir ağını gösteren olağanüstü çalışma!

Bir sineğin tüm sinir ağını gösteren olağanüstü çalışma.

Japonya’nın Tokai Üniversitesi’nden araştırmacılar bir sineğin bütün sinir ağını modelledi. 100,000 nörondan oluşan sinir ağı için tam 1,700 saat çalışmış.Japonya’nın Tokai Üniversitesinden araştırmacılar nöroloji ve beyin görüntüleme alanlarındaki gelişmeleri gözler önüne seriyor. Araştırmacılar arXiv bilimsel dergisinde drozofilaya (genetikçilerin hayran olduğu sirke sineği) ait sinir ağının 3D modelizasyonunu yayınladı. Bilim insanları çalışma için tam 1,700 saat çalışmış.

Araştırmacılar bu başarıya ulaşmak için complex moleküllerin 3 boyutlu yapısını anlamaya yarayan X ışını kristalografisi yöntemini kullandı. Bu yöntemle pürifie edilmiş bir molekül kristalleştirilip, X ışınlarıyla 3 boyutlu modellemesi yapılır (Oldukça basitleştirilmiş bir anlatım).
Bu tekniği, bir sineğinki dahi olsa, bir sinir ağına adapte etmek oldukça karmaşık bir şey. Çünkü bir molekülü oluşturan atomlara nazaran, nöronlar ayrılmayan çizgilerden oluşur ve her yöne hareket eder. Araştırmacılar bu nedenle X ışını kristalografisine ek olarak X ışını tomografisini de kullandı.

Gümüş banyoya konulan drozofila beyni X ışınlarıyla bombardımana tutuldu. Daha sonra da gümüşün radyasyonu nasıl soğurduğu ölçüldü. Daha sonra da X ışını tomografisiyle beyindeki nöronların 3D modelizasyonunu çıkardı.

Bu şekilde 1,700 saat çalışan bilim insanları 100,000 nöron içeren drozofila beynini modellemeyi başardı. Bu teknik her ne kadar önemli bir gelişme olsa da, 100 milyar dolayında nöron içeren insan beynine uygulanması şimdilik biraz zor görünüyor.

Kaynak

Related

X ışını kristalograifisi 2842605038336510079

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item