Beyninizin yeni nöronlar üretmesi ve genç kalması için 6 altın kural

Yaşınız ne olursa olsun, beyninizin yeni nöronlar üretme kapasitesine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bazı prensipleri uygularsanız!Yeni nöron üretimi hiçbir zaman durmaz. Araştırmacılar hatıra ve duyguların yönetiminden sorumlu hipokampüs bölgesini inceledi. İncelemede eski nöronların, kök hücrelerden üretilen yeni nöron hücreleriyle değiştirildiği ortaya çıktı. Yaşımız ne olursa olsun, hepimizde bu potansiyel var. Umut verici, değil mi? Fakat Profesör Pierre-Marie Lledo, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, bu kapasitenin çevresel strese göre azalabileceğini, hatta tamamen ortadan kalkabileceğini ifade etti. Profesöre göre nörojeneze (nöronların üretimi) daha uygun olan çevresel ortamlarda kemirgenlerdeki yeni nöron üretimi birkaç hafta içinde üçe katlandı. Fransa’daki Pasteur Enstitüsü Nöroloji bölümü genel müdürü de olan Profesör Lledo kendisini yenileyen bir beyin için bizlere uyulması gereken 6 prensibi şöyle sıraladı:

1. Rutinden kaçmak

Beyin değişikliklerden beslenir. Değişikliklerden kaynaklanan etkiler kök hücreleri uyararak yeni nöronlar üretmesini sağlar. Rutinden kaçınılmalı diyen Profesör Lledo, “libido sciendi’ye saygı duyun (anlama ve öğrenme açlığı)” diyor.

2. Bilgi obezitesine karşı savaşın

Bilgi beynin kendisini yenilemesine olanak sağlar. Bununla birlikte, peki, ama hangi bilgi? sorusu gündeme geliyor: yaşadığımız dijital çağda etrafımızda çok fazla bilgi var. bu yadsınamaz bir gerçek. Doktora göre bu kadar bilgi bazen fazla olabilir: “Bize sadece bir konuda bilgi veren bilgi beynin yeni nöronlar üretmesin, sağlamaz. Hatta aşırı bilgiye maruz kalan beyin endişe yaşar.” Kısaca söylemek gerekirse: bize anlamamıza olanak sağlayanı seçmeyi ve sadece bilgi veren bilgileri filtrelememiz gerekiyor.

3. Endişe ve uyku haplarından kaçının

Anksiyolitik (endişe ilaçları) ve somniferlerin (uyku hapları) amacı beynin anlama arayışını ve çalışmasını engellemektir. Kullanımları, beynin “otomatik pilota” geçmesine neden olur. Uzun süreli kullanımları beynin yeni nöronlarını engellemeye neden olabilir.

4. Hareket edin!

Profesör Lledo hareketsiz kalaya karşı savaşmamız gerektiğini ifade ederek şunları ekliyor: “Bilim bize fiziksel hareket halinde kasların trofik faktörler olarak da adlandırılan bazı kimyasallar ürettiğini söylüyor. Bu faktörler kan yoluyla beyin üzerinde etkili olarak, özellikle kök hücrelerin nişi uyarılarak yeni nöronlar üretilmeleri sağlanıyor. Bir başka deyişle, kas aktiviteleriyle yeni nöron üretimi arasında direk bir bağlantı vardır.”

5. Sosyal beyninizi geliştirin

Beynimizin bazı bölgeleri sadece bir başkasıyla birlikte olduğumuz zaman aktifleşir. Doktor bu durumu sosyal beyin olarak adlandırıyor. Sosyal beyninizi ne kadar geliştirirseniz, beyniniz o kadar iyi durumda olur. Çünkü sosyal olmak beyninizin yeni nöronlar üretme kapasitesini arttırır.

6. Mikrobiyotunuza dikkat edin

Yakın zamanda nörologlar ile mikrobiyologlar bağırsak florasının (mikrobiyot) sürekli beyinle iletişim halinde olduğunu tespit etti. Lifli ve çeşitli yiyecekler bağırsaklardaki bazı bakterilerin gelişmesine olanak sağlar. Bu bakteriler de yeni nöronların üretilmesinde rol üstlenir. Buna karşın, az lifli, az çeşitli, şekerli, yağlı yiyecekler beynin yeni nöronlar üretmesine olanak tanımayan bakterilerin sayısının artmasına neden olur.

Yaşınız ne olursa olsun!

Kaynak
Réactions : 

Related

sosyal beyin 754926356334346188

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item