Balık pullarından jeneratör yapılır mı?

Balık pullarından yapılmış jeneratörle geliyor. Pullar; gürültü, rüzgâr ya da bir hareket nedeniyle deforme olduğu zaman elektrik üretiyor. Hindistanlı 2 araştırmacı bu şekilde kalp pilleri gibi gömülü tıbbi aletlerin aletlerde kullanılabilecek nano jeneratörlerin nasıl yapılabileceğini keşfetti.

Fizikçiler uzun zamandır küçük aletler ile vücuda implante edilmiş aletleri beslemek için minyatür jeneratörler üretmek istiyordu. Hatta bunun için pek çok farklı yöntem de denendi: ışık, hareket, sıcaklık vb. Fakat her şeye rağmen, jeneratörlerin hem maliyeti yüksekti, hem de randımanları oldukça düşüktü.

Hindistan’ın Jadaypur Üniversitesi’nden 2 araştırmacı, Sujoy Kumar Ghosh ve Dipankar Mandal belki de ham madde olarak balıkçılarda çöpe atılan balık pulunu kullanarak sonucu değiştirmenin bir yolunu buldu.

Niçin balık pulları? Çünkü balık pullarındaki kollajen lifler sıralıdır ve bu nedenle de piezoelektrik (deformasyon yoluyla elektrik enerjisi üretmek) özelliklere sahiptir. Bu materyal hem doğal bir nano fabrika (balığın kendisi) tarafından üretiliyor, hem de elde edilmesi oldukça ucuzdur.

Araştırmacılar Applied Physics Letters bilimsel dergisinde yayınlanan bir makalede sonuçlarını yayınladı. Çalışmada, bilim insanları önce pulları demineralize ediyor. Bu işlemle transparan (saydam) bir hal alan pulları X spektrometresiyle inceleyen bilim insanları pullardaki elektrik şarjının da stabil olduğunu tespit etti.

Transparan hale gelen balık pulları rüzgârda ya da ses dalgaları nedeniyle titrediklerinde elektrik üretiyor. Hintli bilim insanları her pul için 4 volta varan enerjinin yanı sıra yaklaşık 1,5 μA (mikro amper) akım tespit ettiler. Bu da 1,14 μW / cm2’lik bir güç anlamına geliyor. Sonuçlar 0,17MPa’lık basınç altında elde edildi. Araştırmacılar balık pullarının uygulama alanlarını görmek için 4 tanesini seri olarak bağladı. 14 Voltluk enerji üreten pulların fotoğrafta da görüldüğü gibi 50 mavi LED lambasını yakabildiği görüldü.

Henüz deney aşamasında olan bu projeyle cep telefonlarımızı şarj etmemiz henüz uzak bir ihtimal olarak görülüyor. Ancak, bu jeneratör medikal alanda kullanım alanları bulabilir. Tıp alanında sürekli olarak implante edilmiş küçük makineler (pacemaker = kalp pili), küçük denizaltılar gibi aletler için enerji kaynağı aranmaktadır. Böyle küçük nano jeneratörler vücudun ya da kalbin küçük bir hareketiyle elektrik üretebilir. Bu da belki kalp pillerini her 5-10 yılda bir değiştirilmesine gerek bırakmaz.

Jeneratörün gerçekte nasıl kullanılacak, ya da kullanılacak mı? Bunun cevabını bize sadece zaman verecek…
Réactions : 

Related

Sujoy Kumar Ghosh 7886002864599250368

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item