Antibakteriyel sabunlarda zararlı maddeler tespit edildi!

Tespit edilen 19 maddenin mikroplara karşı etkili olmamakla birlikte sağlığa zararlı oldukları belirtildi.
2 Eylül Cuma günü, Antibakteriyel sabunlarda ve kozmetikte 19 madde Amerikan Gıda ve İlaç Ajansı FDA tarafından sağlığa zararlı oldukları gerekçesiyle yasaklandı. Amerika’da satışa sunulan ve bu maddeleri içeren ürünlerin piyasadan çekilmesi için 1 yılı var.

Ajanstan yapılan açıklamada bu maddelerin sağlığa zararlı oldukları ve mikroplara karşı da etkili olmadıkları ifade edildi. Bu maddelerin içinde triklokarbon ve triklozan da bulunuyor. Bu maddelerin hormonal sistemde bozukluklara yol açtığı ajans tarafından kaydedildi. Eller için kullanılan dezenfektanlar ile hastanelerdeki antibakteriyel ürünlerin içinde bu zararlı maddelerden olmadığı vurgulandı.

FDA’nın açıklamasında dikkat çeken bir başka detay da antibakteriyel sabunların mikroplara karşı normal sabunlardan ya da sudan daha etkili olduğuna dair ellerinde hiç bir bilimsel veri olmadığı yönünde.

FDA’nın ilaç olmayan ürünler bölümünün şefinden gelen açıklamada piyasadaki 2,000 dolayındaki antibakteriyel ürünün (ABD piyasası) tamamına yakınında en az 1 yasaklı madde olduğu ifade edildi.

Bu maddelerin Türkiye’de satılan ürünlerde hâlâ kullanıldığını hatırlatır ve bu ürünlere dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kaynak
Réactions : 

Related

triklozan 4404869224541191093

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item