Alkol bağımlılığı genetik mi?

PRDM2 adlı enzimin yeteri kadar salgılanmaması kişiyi alkol tüketmeye yönlendiriyormuş...


Alkol bağımlılığı, beyinde salgılanan bir enzimin salgılanıp salgılanmamasıyla direk olarak bağlantılıymış. Çalışma İsveç’teki Linköping ve ABD’deki Miami üniversitelerinin ortak bir ürünü ve Molecular Psychiatry bilimsel dergisinde yayınlandı.

Bilim insanları alkolik fareler üzerinde yaptıkları bir çalışmada, beklentilerinin dışında PRDM2 enziminin alkolizm mekanizmasındaki rolünü farketti.

PRDM2 enzimi kanser mekanizmasında önemli bir role sahip

Araştırmacılar PRDM2 enziminin bilinen rolü için şunları belirtiyor: “PRDM2 enzimi tümörlerin baskılanmasında önemli bir role sahip. Enzimin inaktivasyonu insanlarda kanser oluşumu için önemli bir role sahiptir.”

Bilm insnları farelerde, düşük PRDM2 düzeyinin alokolizme yönlendirdiğini tespit etti. Daha açıkça söylemek gerekirse, eğer enzim yeteri kadar üretilmezse, fareye “alkol tüketmeyi durdur” komutu verilmiyor. 

PRDM2 üzerine ilk çalışmayı destekleyen 2. çalışma

Bilim insanları yukarıdaki hipotezi onaylamak için 2 . bir çalışma yürüttü. Çalışmada alkolik olmayan farelerde ön lobdaki PRDM2 enziminin salgılanması engellendi.

Sonuç: fareler alkole bağımlılık geliştirdi.

Bu çalışma ileride alkolizmle mücadele etmek için önemli bir adım olabilir. Örneğin PRDM2 enziminin etkilerini simüle eden ilaçlar üretilebilir.

Fakat, tüm bu sonuçların yanında sorulması gerelken önemli sorulardan biri de çalışmada yer almayan, kanser-alkolizm ilişkisi. Çünkü PRDM2 enziminin eksikliği hem kanseri, hem de alkolizmi tetikliyor.

Bu alanda bir çalışma görme umuduyla…
Réactions : 

Related

PRDM2 enzimi 6940153293985921991

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item