AIDS: Virüste insan pandemisinden kalma gen bulundu

AIDS: Virüste insan pandemisinden kalma gen bulundu

AIDS virüsünde 9 değil 10 gen bulunuyor. Fransız Ulusal Bilim Araştırmaları Merkezi’nden (CNRS)bilim insanları biyoenformatik yöntemiyle asp olarak da adlandırılan bu 10. genin varlığını tespit etti. Asp geninin rolü bilinmemekle beraber insan pandemisiyle bir bağlantısı olduğu düşünülüyor. 

Bütün retrovirüsler gibi AIDS virüsünün genomu da RNA’dan oluşur ve konak hücrenin DNA’sı tarafından retrotranskripsiyonu yapılır. Bu şekilde çift zincirli genomu oluşur ki buna provirüs adı verilir. Genomun zincirlerinden biri sens diğeriyse antisens olarak adlandırılır ve her ikisinin de transkripsiyonu mümkündür.

Şimdiye kadar AIDS virüsünün genomumda 9 gen olduğu düşünülüyordu. Ancak, 1980 yıllardan beri şüphe edilen 10. Bir genin varlığı da tespit edildi. Fransa’nın Montpellier kentindeki CNRS’e bağlı bilim insanları bu genin varlığını onayladı.

Asp olarak adlandırılan bu yeni gen AIDS-1 virüsünün antisens zinciri tarafından kodlanıyor. Asp ismi de Antisens Protein’den isini alıyor. Asp geni virüsün zarfını oluşturan proteinin kodlanmasından sorunlu olan env geniyle aynı bölgede bulunuyor. Araştırmacılar asp’nin gelişimini görmek için 23,000 farklı AIDS ve onun maymunlardaki versiyonunun genomumu karşılaştırdı. Bilim insanları biyoenformatiğe ve stop kodonlarına dayalı bir sistem kullanarak asp geninin sadece insanları enfekte eden virüste olduğunu tespit etti.Asp geni insan pandemisine bağlı

Bilim insanı Antoine Gross asp genini farkettiklerinde, bunun herkesin dikkatini çektiğini kaydetti: “çalışmalarımıza öne çıka bir başka şey de bu genin bir asır önce virüsün insanlara bulaşarak AIDS pandemisini ortaya çıkartmasından sonra ortaya çıktı.” Virüs zamanla da bu geni korudu. Bu da ona muhtemelen bir avantaj sağlıyor. Bir başka araştırmacı Olivier Gascuel de asp’nin tesadüf sonucu orada olmadığını savundu.

Ancak, asp geninin fonksiyonu şu anda bilinmiyor. Antoine Gross’a göre bu gen virüse bir avantaj sağlıyor. Eğer öyle olmasaydı, araştırmacıya göre, virüs şimdiye kadar ortadan kalkmış olurdu. Gross, yapılan in vivo (canlı ortamda) ortamda yapılan deneylerde immün sistemin asp’ye karşı bir reaksiyon geliştirdiğini vurguluyor. Hatta in vitro (laboratuvar ortamında) deneylerde böyle bir genin aktivitesinin (protein üretimi) izlerine de rastlanmış.

Şimdilik bu 10. Genin yeni tedavi imkânlarına olanak sağlayıp sağlamayacağı bilinmiyor. Ancak Olivier Gascuel’e göre “fazladan bir gen, tedavi için fazladan bir hedef” anlamına gelebilir. Bulunan genin virüsün zarfını üreten env geniyle aynı bölgede bulunduğunu belirmekte faydalı olacaktır.
PNAS
Réactions : 

Related

RNA 2665591798395920202

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item