ABD hükümeti 45,000 yabani atı katlediyor!

ABD hükümeti 45,000 yabani atı katlediyor! 

ABD’de yaban, atların sürekli et endüstrisi tarafından büyük miktarda katledilmeleri çok az biliniyor. Yakın bir zamanda Toprak Yönetimi Ofisi (BLM) Kuzey Amerika’daki son vahşi hayvanları da katletme yönünde karar aldı.


BLM ABD içişleri bakanlığına direk bağlı bir grup olup, görevi kamu alanlarını düzenlemek. Bu katliamın amacı da çok büyük ve yüksek randımanlı hayvan çiftlikleri yapmak. Bir başka deyişle et sektörünün baronlarının ceplerini doldurmak olacak. Ancak, hayvan severler de karşı kampanya başlatarak bu katliamı engellemeye çalışıyor.

Mustanglar (yabani atlar) genel olarak doğada, kamuya ait alanlarda yaşıyor. Baronlar bunlardan herhangi bir gelir elde edemediği için de onları toplumda “rahatsızlık veren hayvanlar” olarak gösteriyor.Mustangların kökenleri Amerika’nın keşfine kadar gidiyor

Mustanglar, Amerika kıtasının Kuzeybatısında yaşar ve İspanyolların kıtaya götürdükleri ilk evcil atlardan gelirler. Sahiplerinden kaçan hayvanlar, yavaş yavaş tekrar vahşi doğaya dönerek doğal ortamlarda yaşayabilme kapasitesine sahip hale geldi. Mustang kelimesi de İspanyolcadaki Mustango kelimesinden gelir ve sahipsiz, başıboş at anlamına gelir.

Örneğin atın süvarisi savaşta öldüğünde at genellikle doğaya döner ve vahşileşirdi. Ya da çiftliğin çitlerini aşan at da yine özgürlüğüne kavuşurdu. Sosyal bir hayvan da olan atlar özgürlüklerine kavuştuktan sonar yeni sürüler oluşturdu. Farklı atların birleşiminden de yeni melez yavrular oluştu. Bu da yüzyıllar içinde yeni bir at ırkının doğmasını sağlandı. İşte mustanglar böyle doğdu.Mustanglar, bir süredir ABD’de polemik konusu olmaya devam ediyor. Bazıları mustangların kültürel bir zenginlik olduğunu savunurken, bazıları da mustangları ekolojik yıkıma neden olmakla suçluyor. Mustanglar bölgenin doğal bir canlısı olmadığı ve insanlar tarafından oraya götürüldüğü için çok az avcısı var. Bu da sayılarının hızla artmasına ve biyoçeşitlilik açısından dengesizliğe neden olabiliyor. Fakat çiftliklerdeki hayvan yetiştiriciliğinin çevre üzerinde bıraktığı tahribat mustanglarınkinin çok çok üstünde. Bu da mustangların ekolojik sorunlara neden olduğuna dair açıklamaları biraz kuşkulu hale getiriyor.
Mustangların 20. yüzyıldaki sayıları 2 milyon dolayındaydı. Günümüzdeyse doğada 50,000 dolayında mustang kaldı. Hükümet de bunların 45,000’ini öldürmek istiyor. Bir başka deyişle, neredeyse tamamını.

Hayvan hakları savunucularının önerdiği çözüm ise hayvanları öldürmenin yerine doğurganlıklarının kontrol altına alınması yönünde. Aktivistler, bazı yabani atların kısırlaştırılmasını öneriyor. Fakat bu çözüm önerileri yaklaşık 20 yıldır görmezden geliniyor.

ABD’deki hayvan hakları savunucuları insanların dikkatini çekmek ve hükümetin mustangları öldürmesine engel olmak için bir imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.Réactions : 

Related

yabani atlar 5243927650514921178

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item