3D yazıcıyla üretilmiş en büyük nesne rekoru kırıldıOak Ridge National Laboratory tarafından üretilen bu nesne 3D yazıcı tekniğiyle üretilmiş en büyük nesne rekoru kırdı. Guiness Rekorlar Kitabı da rekoru onayladı.


ABD’deki Oak Ridge National Laboratory, ünlü rekorlar kitabı Guiness’e giriş yaptı. Şirket Big Area Additive Manufacturing Machine’de üretilen nesneyle kitaba girmeyi başardı.

Söz konusu nesne 2017’de üretimine başlanacak olan Boeing 777X uçağının kanatlarını üretmeye olanak sağlıyor. Bu parçalar klasik yöntemlerle ve metalden yapılırsa, üretimi yaklaşık 3 ay sürebilir. Fakat 3D yazıcı tekniğiyle parça 30 saatte üretilebiliyor.

Bu parçaları rekor sayıda da üretmek için karbon fiber ve komposit ürünler kullanıldı. Bu da parçaların, sağlamlıktan ödün vermeden, hem çok daha hafif ve daha ekonomik olmasına olanak sağlıyor.

Oak Ridge National Laboratory dev 3D projelerde işin başında da değil. Şirket, daha önce de 3D tekniğiyle; bir spor araba, bir jeep ve hatta bir d ev üretti.

Daha önce de çıkan bir haberde de bakteriler tarafından üretilen biyofilmlerde ev ve/veya farklı yapılar inşa edilebileceği ifade belirtilmişti. Kim bilir, belki gelecekte ev ve arabalarımızı bu yöntemlerle üreteceğiz! Ne diyorsunuz?
Réactions : 

Related

uçak kanadıi Boeing 777X 2355231604484368456

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item