Zeki olmak nasıl mı oluyor? Bulmak size kalmış!

«En zeki insanlar» toplanarak bir zekâ testi yaptı. “İşte sizlere zeki olmanın 12 kriteri” (muhtemelen bu kriterlerin farkında de...«En zeki insanlar» toplanarak bir zekâ testi yaptı.

“İşte sizlere zeki olmanın 12 kriteri” (muhtemelen bu kriterlerin farkında değilsinizdir)

1. Dayanıklı
Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, bir şeyleri yarım yamalak yapmak beynin daha önemli bulduğu başka şeylerle meşgul olduğunu gösterir. Bunun dışında, kargaşa beynin yaratıcı kararlar almasını sağlayarak, düzenin olduğu bir ortama göre beynin sınırlarını aşmasını sağlar. Bu da dahi olmanın bir işareti.

2. Uyuşturucu bağımlılığı
Britanyalı National Child Development Study (NCDS)’nin bir araştırmasına göre, çocuğunuz ne kadar zekiyse, psikoaktif uyuşturucu kullanma potansiyeli o kadar fazladır. Bununla birlikte, sadece uyuşturucu kullanmakla dahi olunmaz…

3. Evin büyük çocuğu
New York Times’a göre, ebeveynler genellikle evin büyük çocuğuyla daha yakın ilişki kurar. Bu da O’nun zekâsının kız ve erkek kardeşlerininkine göre daha çevik olmasını sağlar.

4. Masum ergenlik
Doğrusunu söylemek gerekirse bu kriter biraz sıra dışı görünüyor. Araştırmalara göre IQ’su 100 dolayında olan bir insanın ergenlik çağında IQ’su 120-130 arasında olan birine göre cinsel tecrübe yaşama olasılığı 1,5 ile 5 daha fazla.

5. Az uyumak
Psychology Today dergisine göre beyninde daha fazla boz madde olan çocukların (teorik olarak daha zeki olanlar) yetişkin yaşta uykusuz geceler geçirme olasılıkları daha fazladır. Bununa birlikte, geç uyuyup erken kalkanların okulda daha başarılı oldukları tespit edilmiş.

6. Solak olmak
Solakların sağlaklardan daha zeki olup olmadıklarını henüz bilmiyoruz. Beynin sol yarıküresi insanın yaratıcılığıyla ilgili olan bölümdür ve solaklarda biraz daha fazla gelişmiştir. Bu kişiler birden fazla eylemi daha rahat yapabildikleri gibi, yan yana dizilmiş şeylerin kombinasyonunu da daha iyi yapar.

7. Küfürbazlık
Bazıları zeki insanların daha az küfür ettikleri ya da argo konuştuklarını düşünür. Fakat Language Science’ta yayınlanan bazı test sonuçlarına göre, zeki insanlar da en az IQ’su daha düşük insanlar kadar küfür ediyor, ya da argo konuşuyor.

8. Espritüellik
Yeni Meksika Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, espri ve mizah yeteneğinin zekânın ve yaratıcılığın iyi bir işareti olduğunu belirtiyor.

9. Zayıflık (kilo olarak)
Dahi çocukların yetişkin yaşta zayıf olma olasılıkları daha fazladır. Bununla birlikte, etli butlu insanlar biraz daha az zeki oluyor. Bunu belki de şöyle açıklayabiliriz: zeki bir çocuk zayıflık ve sağlık arasındaki ilişkiyi daha rahat kurabildiği için daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olabiliyor.

10. Kedi sevgisi
Rochester Technology Enstitüsü’nün 2014’te yaptığı bir araştırmaya göre, hayvan tercihlerini kediden yana kullananların, köpek tercih edenlerden daha kurnaz oldukları ortaya çıkmıştı.

11. Uzun boyluluk
Princeton Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, çocuğun boyunun uzun olması onun ortalamanın üzerinde bir zekâ seviyesinde olma olasılığını arttırıyor.

12. Mütevazılık
Zekâlarıyla parlamayanlar genellikle kendilerini övmeyi ve şişirmeyi sever. Fakat zeki olanlar alçak gönüllü olur. Cahil olanların burunları da genellikle yukarıda olur. Bu durum da Dunning-Kruger olarak adlandırılır.

Peki, sizin testten çıkan sonuç nedir?
Réactions : 

Related

zeka testi 6136012455534743413

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item