Yıllık yenilenebilir doğal kaynaklarımızı tükettik

Yıllık yenilenebilir doğal kaynaklarımızı tükettik. 8 Ağustos Pazartesi gününden itibaren, gelecek yılın kaynaklarını tüketiyoruz. Böyle giderse 2030 yılında, ihtiyaçlarımızı karşılamak için 2 Dünya'ya ihtiyacımız olacak.


Sivil Toplum Kuruluşu Küresel ayak İzi Ağı ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın hesaplarına göre, insanlık bu yılın yenilenebilir doğal kaynaklarını tüketti. 31 Aralık'a kadar krediyle yaşamımızı idame ettireceğiz. 8 Ağustos Pazartesi günü, "aşım günü" olarak adlandırılmış.

Çalışmada, karbon izi, balıkçılık için tüketilen kaynaklar, hayvancılık, kültür yetiştiriciliği, inşaat ve tüketilen su miktarı gibi kriterler göz önüne alınmış. STK'nın açıklamalarına göre, insanoğlu, Dünya'nın 1 yılda yenileyebildiği kaynakları yıldan yıla daha hızlı bir şekilde tüketiyor. 2015'te "aşım günü" 13 Ağustos'a denk gelmişti.

STK'lar 1970'li yıllardan beri bu tarihin hep öne doğru çekildiğinin altını çiziyor. Aşım günü, 1970 yılında 23 Aralık olarak kayıtlara geçmişti. 1980'deyse 3 Kasım, yıllık yenilenebilir doğal kaynaklarımızı tükettiğimiz gün olarak tarihe not edildi. 1990'da 13 Ekim'de, 2000'de 4 Ekim'de, 2005'te 3 Eylül'de, 2010 yılındaysa 28 Ağustos'ta yıllık kaynaklarımızı tükettik.

Küresel ayak İzi Ağı ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı, günümüzde, ihtiyaçlarımızı karşılamak için 1,6 Dünya'ya ihtiyaç duyduğumuzun altını çiziyor. Ağa göre, eğer insanlık sera gazlarının salınımını düşürmezse 2030 yılında, "aşım günü" 28 Haziran'a tekabül edecek.


Aşırı tüketimin bedeli de şimdiden hissedilebiliyor: suların tükenmesi, çölleşme, toprak erozyonları, tarımsal ve balık üretimlerinde düşüş, ormanlık alanların azamsı, türlerin yok olması, günlük yaşamda karşılaştığımız sorunlardan sadece bazıları.

STK'lar, bu şekilde krediyle yaşamanın kalıcı olamayacağını, çünkü doğanın sonsuz kaynaklara sahip bir kuyu olmadığını ifade ediyor. Küresel ayak İzi Ağı ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı, çevreye verdiğimiz en büyük zararın, en yaygın sera gazı olan karbondioksit olduğunu vurguluyor. Karbondioksit, doğaya verdiğimiz hasarın %60'ını oluşturuyor. Bu durum, salı günü 450 bilim insanı tarafından yayınlanan 2015 yıllık iklim raporunda da belirtilmişti.


Aralık 2015'te Paris'teki ikllim zirvesinde toplanan uluslararası kamuoyu, küresel ısınmayı minimize etmek için sera gazlarının salınımını azlatacaklarına dair söz vermişlerdi. 200 dolayında ülke, iklim zirvesindeki anlaşmayı imzalamıştı. Ancak, birbirleriyle güç yarışına giren ülkelerin karbondioksit salınımlarını düşüreceklerine inanmak biraz zor görünüyor. Ama kim bilir? belki de yanılıyoruzdur.

Peki, sizin doğal kaynakların daha dengeli kullanımına dair düşünce ve önerileriniz nelerdir?
Réactions : 

Related

yıllık yenilenebilir doğal kaynaklar 9153759973138236024

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item