Yılan bedeninin uzunluğunun nedeni çözüldü

Araştırmacılar yılan vücudunun diğer omurgalılarınkine nazaran neden bu kadar uzun olduğunu çözdü Dünya’da her boydan ve morfolojiden...

Araştırmacılar yılan vücudunun diğer omurgalılarınkine nazaran neden bu kadar uzun olduğunu çözdüDünya’da her boydan ve morfolojiden omurgalı canlı bulmak mümkün. Bu kadar çeşitliliğe neyin sebep olduğuysa bilim insanları için gizemini koruyor. Ancak, bu hayvanlarla ilgili en büyük gizemlerden biri belki de çözüldü. 8 Ağustos 2016’da Developmental Cell’de yayınlanan bir bilimsel makalede araştırmacılar, yılan bedeninin uzunluğunun nedenini çözdüklerini belirtti. Bilim insanları araştırmalarını Oct4 geni üzerinde yoğunlaştırdı. Bu gen bütün omurgalılarda olan ortak bir gen. Fare embriyoları üzerine araştırma yapan bilim insanları bu geni ya aşırı aktive ettiler ya da aktivasyonunu engelleyerek çalışmasını engellediler. Genin normalden fazla çalıştığı durumda farenin fetüsü normalden uzun, çalışmadığı zamanlardaysa fetüs aşırı kısa bir boya sahipti. Bilim insanlarına göre, Oct4 geni omurgalı canlıların embriyolarının boyunun uzunluğundan sorumlu. Embriyo döneminde bu gen ne kadar aktifse embriyonun boyu o kadar uzun olur.

Gelişim sırasında da Oct4 geni aktivitesini koruyor

Omurgalılarda Hox genleri mimar genler olarak adlandırılır. Canlının gelişimi sırasında hangi hücrenin ne tip hücreye dönüşeceğine, başın, gövdenin, kuyruğun, vb. oluşmasını sağlar. Araştırmacılar Oct4 geninin posteriyör Hox genlerini aktifleştirdiğini ifade ediyor. Bununla birlikte, Oct4 geni Gdf11 geniyle birlikte çalışarak, gövdenin ve kuyruğun ne kadar uzun olacağına karar veriyor. Yani, Oct4 geni yılanların uzun gövdesinin sorumlusu olan gendir. Bu araştırmadan çıkan sonuçlardan biri de Oct4 geninin yılanlarda embriyo ve gelişimin büyük bölümünde aktif olduğu. Diğer omurgalılar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Oct4 üzerinde yapılan DNA analizinde, yılanlardaki Oct4 geninde kodlamayan (intron) bazı bölümlerin diğer sürüngenlerdeki Oct4 geninde olmadığı. Bu bölgeler, gen transkripsiyonunda bazı düzenleyici özelliklere sahip olabilir. Yılanda, embriyon safhasında genin aşırı aktif olmasını sağlayabilir. Bu da yılanın uzun gövdesinin nedenini açıklayabilir.
Réactions : 

Related

yılanın uzunluğu 9087515179161298845

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item