Yapay zekâ nedir?

Yapay zekâ nedir, kavram ilk ne zaman ortaya atıldı, farklı bakış açıları nelerdir?
İlk kez 1956 yılında Dartmouth’taki bir kongrede yapay zekâ terimi kullanıldı. Terim kısa sürede oldukça popüler oldu. O dönemde yapay zekâyla amaçlanan zeki bir makine yapmaktı. Ancak bu alandaki araştırmacıların tamamı bununla neyin söylenmek istemediğinde hemfikir değildi. Akıllı bir makine yapmak, tam olarak ne demekti? 2 çeşit yanıt düşünülebilir:

1. Spesifik olan ya da olmayan bir alanda insanın davranışlarına benzer davranan bir makine akıllı olarak değerlendirilir.

2. Bir insanın çalışma, düşünme yöntemini modelleyebilen makine akıllı olarak adlandırılır.

Bu 2 bakış açısı arsındaki farkı daha iyi anlamak için, satranç örneğine bakalım. Satranç oynayabilme kapasitesi, kuşkusuz ki insanların zekâya sahip olduğunun bir göstergesidir. Satranç oynayabilen bir program yapmak, yapay zekâ alanındaki araştırmaların konularından biri olabilir. Bununla birlikte, ilk veya ikinci bakış açılarından hangisiyle hemfikir olduğumuza göre, fikirlerimiz bizleri farklı bir makine yapmaya yönlendirecek:

· İlk durumda, her şeyden önce etkili bir program elde etmeye çalışılır. Makinenin hesaplamalarının insan için ulaşılamaz olduğu da önemli değildir (aynı anda milyonlarca, milyarlarca hamle hesaplamak gibi)

· İkinci durumdaysa, her şeyden önce insanların nasıl satranç oynadığını anlamaya çalışırız. Bununu için de büyük ustalarla röportajlar yapılır, oyuncuların izledikleri stratejilerin temel hatları anlaşılmaya çalışılır: orta alana hâkim olmak, bir renkteki varlığını arttırmak, vb. Yapılan program da hipotezleri onaylar ya da çürütür.
Bilgisayar alanındaki uzman kişiler daha çok ilk bakış açısını destekler. Bu alandaki çalışmalarla bazen insan kapasitesini yakalayan, hatta aşan makineler üretiliyor. Bilişsel bilim ise daha çok program/donanım arasındaki bağın gücüne dikkat eder.

Fakat günümüzde, yapay zekâya olan bu iki bakış arasındaki dikotomi giderek önemini yitiriyor. Bunun da iki nedeni var:

· Bir bilgisayarın işlem yapma gücü, karmaşık problemleri çözmeye yetmiyor. Bu işlem yapma gücüne insanların nasıl davrandıklarını gösteren bilgiler de eklemek gerekiyor.

· İkinci bakış açısı olan bilişsel bilim 1 adım önde görünüyor. Bununla birlikte 1950-60’lı yıllardaki dev projelerden elde edilen sonuçlar istenilen düzeyde olmadı. Yeni yaklaşımlar da gün yüzünü görmeye başladı. Sinir ağları ile kendilerini adapte edebilen genetik algoritmalar yapay zekâ üzerinden çalışan insanların gündemine daha fazla giriyor.Kaynak

Réactions : 

Related

YAPAY ZEKA 4794995060840807041

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item