Yakında tabaklarımızda hamam böceği sütü mü olacak?

Hindistanlı bilim insanları, vivipar (yavrularını doğuran) bir hamam böceği türünün kalori düzeyi oldukça yüksek bir madde salgıladığını...


Hindistanlı bilim insanları, vivipar (yavrularını doğuran) bir hamam böceği türünün kalori düzeyi oldukça yüksek bir madde salgıladığını buldu. Bu maddenin yakın bir zamanda soframızdaki yerini de alması imkânsız değil. Üstelik yavru böcekleri beslemeye yarayan bu "süt" kötü bir tada da sahip değilmiş.Böcekler, geleceğin besin kaynağı olarak giderek daha fazla gündeme geliyor. Önümüzdeki yıllarda insanoğlu sadece çekirge ya da un kurdu gibi böceklerle yetinmeyerek, böceklerin enerji kaynaklarını da sonuna kadar kullanacak gibi görünüyor.Hindistan'da yapılan bir çalışma, hamam böceklerinin böyle bir maddeyi salgıladığını ve maddenin yapısısnın inek sütünden oldukça farklı olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, bu maddenin yüksek protein ve yağ içeriğiyle tanınan bufalo sütünden 3 kat, inek sütünden ise 4 kat daha fazla kalori içerdiğini belirledi.

Diploptera punctata dişisi, doğum yaptıktan sonra bu maddeyi üretmeye başlıyor. Yavru böcekler de annenin bağırsakları tarafından üretilen bu sütü tüketerek hızla büyüyor. Sütün içinde, hem protein, hem yağ hem de karbonhidrat yüksek düzeyde bulunmakta.

Bilim insanları için bundan sonraki etap, bu sütün büyük miktarda üretilmesinin bir yolunun bulunması olacak. Araştırmacılara göre, sütün tadı da hiç fena değilmiş ve insanların yiyecek kaynaklarının bir parçası olması da büyük bir olasılıkmış. Üretim için, ilk etapta çiftlik kurulması gündemde. Ancak, herkes böcek sütünü içmeye sıcak bakmayabilir. Bazı insanlarda da böcek fobisi olduğu aşikâr (itiraf etmeliyim. Benim de böceklerle iyi geçindiğim pek söylenemez). Bu kişiler de şimdilik rahat bir nefes alabilir. Çünkü bu projenin gerçek anlamda günyüzü görmesi bir kaç yıldan önce olmayak.


Peki ya siz, hamam böceği sütü tüketmeye sıcak bakar mısınız? Unutmayın! Besin değeri oldukça yüksek.
 

Réactions : 

Related

vivipar 3865893765823707339

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item