Uzay çöplüğü: ömrünü tamamlayan uydulara ne oluyor?

Bir uydu ömrünü tamamladığında ne oluyor? Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın mühendisleri uydu atıklarını toplayacak ve yörüngedeki çöp miktarını azaltacak orjinal bir fikir buldu.

Bir uydu ömrünü tamamladığında geriye iki seçenek kalıyor: ya atmosphere girip parçalanacak, ya da 36,300 km yükseklikteki mezarlık yörüngeye gönderilecek. Buradaki asıl problem, çöplükte giderek artmakta olan atık uydu ve uydu parçaları miktarı. Bu atıklar çarpışma riskini de beraberinde getiriyor. Bu da, uzay kirliliğinin yanısıra hâlâ aktif olan uyduları da tehlikeye atıyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) gereksiz uydu ve parçalarını toplamak için bir sistem geliştirdi.

Düşünce: bir uzay filesi kullanarak yörüngedeki uydu parçalarını toplamak. ESA, hâlâ üzerinde çalışılan sistemin küçük bir minyatürünü yaparak, yerçekimsiz ortamda test ediyor. Fileden alınan sonuç tatmin edici görünüyor.

ESA, çok fazla parçalanmış uyduları da toplayabilmek için, bu sistemi bir robot kol, zıpkın ve iyon topuyla beraber kuberaber kullanmayı düşünüyor.


Réactions : 

Related

uzay çöplüğü 8864406307425220627

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item