Ünlü atamız Lucy’nin nasıl öldüğü ortaya çıktı.

Yaklaşık 3,18 milyon yıl önce yaşamış olan Australopitek Lucy’nin nasıl öldüğü modern tekniklerle ortaya çıktı. 

29 Ağustos Pazartesi günü Nature’da yayınlanan bir makaleye göre, Homo sapienslerin atası Lucy’nin, maymunlarla henüz ilişkisini kesmediği ve zamanının büyük bir bölümünü ağaçlarda geçirdiği anlaşılıyor. Bu alışkanlık da Lucy’nin sonunu getirdi.

29 kilo ağırlığında ve 1,10 metre boyunda olan Lucy yaklaşık 40 yıl önce Etiyopya’da bulundu. Fakat aradan geçen zamana rağmen hâlâ Lucy’den öğrenmemiz gereken şeyler var.

ABD’nin Texas Üniversitsi’nden bilim insanları Addis Ababa müzesi tarafından korunan Lucy’nin fosilinin çok az olan hareketleri üzerinde çalışmalar yürüttü. Lucy’nin bütün kemikleri tarayıcıdan geçirilerek 3D modellemeleri yapıldı. Modellemelerle fosillerin ve kemiklerin içyapısı dahi görüntülenebildi.

Araştırmacılar bu çalışma sayesine, Lucy’nin kemiklerinde sıra dışı kırıklar tespit etti. Lucy’nin sağ önkoluyla omuz ekleminin arasındaki uzun kol kemiği ile omuzu ve vücudunun başka kısımlarında kırıklar gözlendi.


Antropoloji profesörü John Kappelman, bu yaraların kurbanın yüksekten düşerken, hızını kesmek için kolunu uzatması halinde oluşan yaralanmalara benzediğini belirtti. Araştırmacılara göre Lucy en az 12 m yükseklikten ve saatte 60 km hızla yere düştü.

Buna göre, Lucy düşerken uyanıktı ve kendisini korumaya çalıştı. Vücudundaki pek çok yaralanma da bu yöndeki bulguları destekliyor

Bu çalışma uzun süredir süren bir tartışmaya da bir yanıt getiriyor. Bilim insanlarına göre Lucy kesinlikle 2 ayaklıydı, ama hâlâ ağaçlara tırmanma eğilimi var mıydı? Ağaçtan düşüşü bu soruya muhtemel olumlu bir yanıtı da beraberinde getiriyor.
Réactions : 

Related

New 3308924438516617504

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item