Titan’da aktif hidroyakıt nehirleri tespit edildi

Ligeia Mare gölü etrafındaki nehir ağı İtalyan ve Amerikalılardan oluşan bire ekip bir hidroyakıt gölüne akan nehir yataklarının dipl...


Ligeia Mare gölü etrafındaki nehir ağı

İtalyan ve Amerikalılardan oluşan bire ekip bir hidroyakıt gölüne akan nehir yataklarının diplerini ilk kez direk olarak gözlemledi. Sonuç: nehirler aktif!


 Satürn’ün uydularından biri olan Titan’da aktif nehirler var. İtalya’nın Roma ile Amerika’nın Cornell ve John Hopkins üniversitelerinden araştırmacılarından oluşan bir ekibin ulaştığı sonuç bu yönde. Araştırmanın sonuçları da Geophysical Research Letters dergisinde yayınlandı. Titan’da sıvı bulunması yeni bir şey değil. 1980’li yıllardan ve Voyager görevlerinden beri astronomlar Titan’da koyu renkli lekelere benzeyen dev göllerin olduğunu keşfetmişti. Fakat bu göller sudan değil metan (CH4) ve birkaç farklı hidroyakıttan oluşur. Bu hidroyakıtlar da aşırı soğuk ortamda (-180°C) sıvı halde bulunur. Bununla birlikte, araştırmacılar aktif nehir yataklarının varlığından emin değildi.

Nehir yataklarının diplerinin ilk kez direk olarak gözlemlenmesi

Araştırma ekibi, Cassini uzay sondasının, 2013’te Titan yakınların geçerken yaptığı rakım ölçümlerini inceledi. Sonda, « Vid Flumina » olarak da adlandırılan kanal ağının üzerinden geçmişti. Bu ağ, Titan’ın kuzey kutbundaki dev göl « Ligeia Mare »nin etrafını kuşatıyor. Uydudaki üç büyük gölden biri olan bu gölün çapı yaklaşık olarak 500 km kadar. Azot bulutlarını aşmayı başaran Cassini sondasının radarlarının ölçümlerinin, gölde ve nehir yataklarında eşit olduğunu farkettiği ölçümlerde sıvı yüzeyine benzer düz yüzeyler tespit edilmişti: göl veya nehir gibi.

NASA’nınaçıklamasında bunun Titan üzerindeki nehir kanallarının ilk direk gözlemlenmesi olduğunu açıkladı.

Bunun yanında, rakım ölçümleri nehirlerde bazen yüksek eğimler de tespit ediyor. Örneğin nehirlerin doğum yerleriyle göle döküldükleri yerler arasında birkaç yüz metre yükseklik farkının olduğu da ölçümlerden anlaşılıyor. Ekip, nehir yataklarında çok uzun sürelerde gerçekleşmiş erozyonlar da tespit etmiş. Titan nehirlerinin genişlikleri genellikle 1 km’den az ve derinlikleri de 240-570 m arasında değişiyor. NASA, bu oluşumları açıklamak için, ya deniz seviyesinin değiştiğini, ya da toprağın yükseldiğini, belki de her 2 olayın da birlikte yaşandığını belirtti.
Réactions : 

Related

Vid Flumina 5104319653908581527

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item