Tembel değil, sadece çok zekisiniz!

Kanepenizden kalkmamak için alın size iyi bir özür: ABD’de yapılan bir araştırmaya göre kompleks şeylere kafa yoran kişiler, diğerler...Kanepenizden kalkmamak için alın size iyi bir özür: ABD’de yapılan bir araştırmaya göre kompleks şeylere kafa yoran kişiler, diğerlerine nazaran hiç bir şey yapmadan daha fazla zaman geçirir. Ama yine de araştırmanın sonuçlarına şüpheyle yaklaşmakta fayda var.Koşuya ya da spor salonlarına karşı alerjiniz mi var? Belki de büyük bir düşünürsünüzdür. En azından Journal of Health Psychology’de yayınlanan bir çalışmanın sonuçları bunu söylüyor. Florida’daki Gulf Coast Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bu sonuçlara varmak için bazı öğrencilere psikolojik testler uygulandı. Test edilen öğrenciler uzun süre düşünmeyi seven ve fiziksel aktiviteleri sevmeyen öğrencilerden oluşuyordu. Öğrenciler şu cümleye aşağı-yukarı katıldıklarını söylemeliydi : « Yeni bir çözüm getiren görevleri seviyorum. »

Daha sonra, düşünmeyi sevdiklerine karar verilen 30 kişi ile bu işi sevmeyen 30 kişi seçildi. Seçilen kişilerin fiziksel aktivitelerini ölçmek için üzerlerine bir hafta boyunca sensörler takıldı. Sonuçlarda düşünmeyi seven kişilerin daha az fiziksel aktiviteye sahip olduğu gözlemlendi. 

Sonuç her ne kadar ilgi çekici olsa da, çalışma bilimsel olarak biraz tartışmaya açık gibi görünüyor. Örneklem biraz fazla dar gibi görünüyor (60 kişi, benzer yaşlar ve muhtemelen aynı sosyal çevreden). Araştırmanın süresi de biraz kısa gibi görünüyor (1 hafta). Bu tür çalışmalar, farklı çalışmalarla da onaylanmalıdır ki, geçerliliği biraz daha kabul görsün. Üstelik farklı çalışmalardan tam tersi sonuçlar da çıktı. Bazı çalışmalar fiziksel aktivitelerin beynin üzerinde pozitif etkiler yarattığını da ifade belirtiyor. 2015 yılında Finlandiya’da ikiz çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada spor yapan kişilerin beyinlerindeki boz madde oranının daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Biz de hatırlatalım ki sağlıklı bir yaşam için fiziksel aktiviteler yapmak gerçekten önemlidir.
Réactions : 

Related

zeki 8117968136877025913

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item