Tek bir yıldırım yüzlerce geyiğin ölümüne neden oldu

Norveç Ulusal Çevre Ajansı, ilkede düşen tek bir yıldırım yüzlerce geyiğin yaşamını yitirmesine neden oldu.


Yasadışı avlanmaya karşı Hardangervidda ulusal parkında devriye gezen bir görevli 26 Ağustos gecesi çok kötü bir sahneyle karşılaştı. Yaklaşık 50 metre çapındaki bir yerde tam 323 tane geyik cesedi yatıyordu. Ertesi gün bölgeye gelen uzmanlar, yaraları çok ağır olan 5 geyiği de öldürmek zorunda kaldı. Hayvanları inceleyen uzmanlar, ölüm nedeninin elektrik çarpması olduğu sonucuna ulaştı.

Norveç Çevre Ajansı’nın sözcüsü Elin Fosshaug Olsø bu kıyımın nedeninin muhtemelen büyük ve güçlü tek bir yıldırımın olduğunu ifade etti. Çevre ajansı, daha sonra Hollandalı BNO News kanalıyla, fotoğraflardan oluşan bir video yayınladı (videoyu aşağıda bulabilirsiniz).

Fırtına zamanlarında geyikler birbirlerine yakın durur. Her ne kadar Olsø’nun teorisi en muhtemel teori olarak görünse de, bu büyüklükte bir ölüm daha önce hiç görülmemişti.

Şu anda Hardangervidda ulusal parkında yaklaşık olarak 10,000 yabani geyik bulunuyor.

Réactions : 

Related

yıldırım çarpması 8625179153192988451

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item