Ağrılarınıza sofrolojiyle çözüm bulun!


Alternatif tıp, günden güne, doktorlar tarafından da dâhil olmak üzere daha fazla tercih ediliyor. Ancak, tüm alternatif tıp teknikleri eş değer değildir. Bugünkü yazımız sofroloji üzerine.

Herşey başlıkta yer alıyor: Yunanca’da sos (harmoni =denge), phren (farkındalık), logos (çalışma, bilgelik) anlamlarına gelir. Sofroloji anlam olarak dengeli farkındalık çalışması, bilgisi olarak çevrilebilir. Sofroloji 1960 yılında Kolombiyalı Alfonso Caysedo tarafından geliştirildi ve felsefesi şudur: Bütün pozitif düşünce ve eylemler fizyolojik ve psişik açıdan beden üzerinde etkiye sahiptir. Sofrolojinin amacı duygu, düşünce ve beden arasındaki bağların kurularak yaşam kalitesinin arttırılması ve kişisel gelişimin tetiklenmesidir. Sofroloji ağırlıklı olarak, Doğu kökenli fiziksel egzersizler (yoga, zen) ve pozitif düşüncelerle desteklenmiş, nefes alma teknikleri ve rahatlama üzerine kuruludur. Sofroloji ruhun 3 farklı durumunu kullanır: sıradan (mutluluk, üzüntü, başarı, başarısızlık), patolojik (psikoz, depresyon) ve sofronik (uyku ve uyanıklık arasındaki drum = acılarından kurtularak mutlu olmayı sağlar). Sofroloji seansları grupla birlikte ya da yalnız olarak da yapılabilir. 

Sofrolojinin kullanım alanları

Ağrıyla mücadelede yardımcı olur. Günlük sorunlarla savaşmakta etkilidir: iş stresi, yorgunluk, baş ağrıları, uyku problemleri, libidonun düşmesi… Bir ameliyata, doğuma, sınava, spor yarışmasına hazırlanmak için… Yapılan bir rejimin destekenmesi, sigarayı bırakmak, ya da zor bir olay ya da süreci atlatmak…

Sofroloji ve bilim

Bazı bilim insanları bunun şarlatanlık olduğunu iddia etse de, bazı araştırmalar sofrolojinin stres yönetiminde ve ağrıların azaltılmasında etkili olduğunu göstermiştir.

Önerilerimiz

Sofroloji tek başına bir tedavi yöntemi değildir. Sofroloji sadece tedaviye ek olarak, tedaviyi desteklemek için kullanılır.


Kaynak

Réactions : 

Related

stres yönetimi 2604399234682806762

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item