Sibirya'da sıradışı özelliklere sahip bir mineral bulundu

Araştırmacılar, doğada ilk kez organo-metalik özelliklere sahip kristaller buldu. Şimdiye kadar laboratuar ortamında üretilen bu tür kris...Araştırmacılar, doğada ilk kez organo-metalik özelliklere sahip kristaller buldu. Şimdiye kadar laboratuar ortamında üretilen bu tür kristaller hidrojen ve karbon dioksit gibi gazların depolanması için kullanılmakta.


Igor Huskić, Friščić Research Group, McGill University
 1980'li yıllardan beri, bilim insanları buna benzer minareleri laboratuar ortamında üretme kapasitesine sahipti. Ancak, bilim insanları, bu tür minerallerin doğada bulunabileceğini düşünmemişti. Laboratuarlarda üretilen bu mineraller, MOFs olarak da bilinen metalo-organik çerçeveler olarak bilinmekteydi. Bu kristaller hidrojen ve karbon dioksit gibi gazları adsorbe eden moleküler süngerler olarak da düşünülebilir. Bir başka deyişle yükselen karbon dioksit düzeyinin tehdit ettiği bir dünyada etkili bir katalizör.

Bilim insanları, onlarca yıl boyunca laboratuar şartlarında bu mineralleri geliştirdi. Ama minerallerin doğada bulunması her şeyi tamamen değiştiriyor. Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden Tomislav Friščic şunları ifade ediyor: "Daha önce bu tür popüler kimyasal ürünlerin sentetik yani insan yapımı olduğu düşünülmekteydi. Bu buluş bize yanıldığımızı göstermekle birlikte, doğada çok daha fazla organo-metallik mineral bulunduğunu ya da bulunabileceğini de gösteriyor."

Araştırmacılar, bu moleküllerin kimyasal yapısının arı petekleriyle benzerlik gösterdiğini ifade ediyor. Arı petekleri de yüksek geçirgenlik ve dayanıklılıklarıyla ön plana çıkan yapısal özellikleriyle biliniyor. Bilim insanları, bu minerallerin, sedimanter kayalıkların içinde bulunan ve doğal asetik asit içinde bulunan karbon katmanları içinde, yani sürekli soğuk olan bir ortamda bulunduğunun da altını çiziyor.

Igor Huskić, Friščić Research Group, McGill University
 Araştırmacılar, Sibirya'daki stoklar dışında başka stoklar olmasının muhtemel olmadığını, çünkü gezegende sürekli soğuk ortamda bu miktarda doğal asetik asit bulunan bir bölge daha yok. Bununla birlikte, araştırmacılar daha fazla doğal rezerv bulmak için çalışmalarını sürdürmek istediklerinin alını çiziyor.

Peki sizce bu tür buluşlar küresel ısınmaya karşı verilen mücadelede ne kadar etkili olur?

Réactions : 

Related

Tomislav Friščic 8070707253589550210

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item