Sanal ve arttırılmış gerçekliklerden sonra sıra füzyonel gerçeklikte!

Sanal gerçeklik mi, yoksa arttırılmış gerçeklik mi? Intel Alloy projesiyle 3. bir yol öneriyor. Bahsettiğimiz şey, üzerinde sensörler ve k...


Sanal gerçeklik mi, yoksa arttırılmış gerçeklik mi? Intel Alloy projesiyle 3. bir yol öneriyor. Bahsettiğimiz şey, üzerinde sensörler ve kameralar olan, kullanıcının hareket etmesine ve ellerini kullanmasına olanak sağlayan bir kask. Intel diyor ki: füzyonel gerçekliğe hoş geldiniz.


Amerika’nın San Francisco kentindeki geliştirici forumu sırasında, ünlü çip (yonga) geliştiricisi Intel, Alloy projesini tanıttı. Alloy, dış çevreyle etkileşim halinde olmaya olanak sağlayan bir sanal gerçeklik kaskı.

Intel’in CEO’su Brian Krzanich tanıttığı kaskın, sanal gerçeklikle ulaşılabilecek şeylerin Alloy kaskıyla yeniden tanımlandığını iddia etti. Intel’in 3D modelleme teknolojisini kullanan Alloy kaskı vücudun hareketlerini algılayarak immersiv bir deneyim sunuyor.

Alloy kaskı benzer diğer kaskların aksine tamamen otonom bir kask. Ne bir bilgisayara, ne de dış sensörler ihtiyaç duyduğu için hareket etme kolaylığı sağlıyor. Buna karşılık, kaskın üzerinde pek çok sensor ve kamera bulunuyor. Bunların yardımıyla etrafta olup bitenler sürekli taranarak, kullanıcını çevredeki nesnelerle etkileşim içine girmesine olanak sağlıyor. Kullanıcı böylelikle merdivenleri çıkabilir, kapıyı açabilir, hatta bardık kaldırıp tokuşturabilir. Intel bu teknolojiye füzyonel gerçeklik adını veriyor.

Alloy kaskı, Intel için daha çok bir vitrin, görevi görüyor. Şirketin tasarım ve teknolojik olarak kapasitesini göstermek için yapıldı. Kaskın satışa sunulup sunulmayacağı ya da ne zaman sunulacağı henüz kesin olarak bilinmiyor. Tanıtım videosu bize füzyonel gerçekliğin ne olduğunu göstermek ve kullanıcının sağa-sola çarpmaya korkmadan, etraftaki nesnelerle etkileşime girebildiğini gösteriyor.Réactions : 

Related

VR 6545461349037543350

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item