Sağlık : umut veren bir molekül 3 tropikal hastalığa çözüm olabilir.

GNF6702 adlı molekül, etkili bir tedavi yönteminin olmadığı 3 farklı tropikal hastalığa çare olabilir. Araştırmacılar, her 3 paraziti de ö...


GNF6702 adlı molekül, etkili bir tedavi yönteminin olmadığı 3 farklı tropikal hastalığa çare olabilir. Araştırmacılar, her 3 paraziti de öldüren bu molekülü yeni keşfetti.


 
Şimdilik, molekül sadece fareler üzerinde denenmiş olmasına rağmen, bilim insanları, molekülün insanlar üzerinde de etkili olacağına dair umutları oldukça yüksek.  Nature bilimsel dergisinde yayınlanan çalışmalara Amerika’nın San Diego kentindeki Genomik Enstitüsü’nden bilim insanları destek verdi. Araştırmacılar, GNF6702 adlı molekülün, tropikal hastalıklara neden olan her 3 parazitin ortak zayıf noktalarını hedef aldığını ifade ediyor. Tedavi edilen hastalıklar, Çeçe sineğiyle bulaşan Afrika ve Latin Amerika’da görülen Afrika uyku hastalığı, Öpücük sineğiyle bulaşan Chagas hastalığı ve Tatarcık sineğiyle bulaşan Leishmaniosa. Her 3 hastalık da sinek ve böceklerle bulaşıyor ve öldürücü sonuçları olabiliyor. 

Bilim insanları, insanda klinik denemelere geçmeden önce molekülün toksisite testinin yapılması gerektiğini ifade etti. Bu 3 hastalık,  dünyada her yıl 50.000 kişinin yaşamına yitirmesine neden oluyor.

Réactions : 

Related

Tatarcık sineği 5058633471382521723

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item