Sağlığınız için markette sakınmanız gereken 5 yiyecek!

Sağlıklı kalkmak için işinizi şansa bırakmak istemiyor musunuz? İşte markette alışveriş sepetinize koymamanız gereken 5 yiyecekBazı yiyecekler çok fazla kalori içerir, fakat organizma için gerekli olan vitamin, mineral gibi öğelerden yoksundur. Bu yiyecekler, kilo almanızı tetikleyebileceği gibi obezite, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve bazı kanserlere yol açabilir. Bu 5 yiyecekten uzak durun

Şeker deposu bonbonlar diş çürüklerinin temel nedeni

Bonbonlar şeker içeriklerinden dolayı, hem çocuklarda, hem de yetişkinlerde dişlerin çürümelerine neden olur. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre, çocukların % 60-90’ı, yetişkinlerin ise % 100’ü bu sorundan muzdariptir. 100 gr bonbon 330 kalorinin yanı sıra 50 gr da şeker içerir. Şeker ağızdaki bakterileri besler, bunlar da asit üretir, üretilen asit de dişlere zarar verir…Şekerli içecekler diyabetin tetikleyicisi olabilir

Şekerli içecekler şunlardır: kola, enerji içecekleri, şeker eklenmiş meyve suları ve aperitif içecekler. Avrupa’da 15 yıl süren ve 15,000 kişi üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, günde en az 1 şekerli içecek tüketen kişilerin tipe 2 diyabet geliştirmesi olasılığı % 29 artış gösterir. Yine ABD’de yapılan bir çalışmaya göre, günde bir kutu kola içmek yılda 6 kg almaya neden olur!

Yağ ve tuz deposu cipsler kalp-damar hastalıklarına neden olabilir

Cipsler, öğünler arsında atıştırmayı tetikler. Cipslerdeki yağ ve tuz oranı oldukça fazladır ve aşırı tuz hipertansiyon riskinin artmasına neden olur. 25 gr’lık bir cips paketinde yaklaşık 125 kalori bulunurken, yine besin değeri de neredeyse sıfırdır.
Karbonhidrat ve yağ deposu bisküvilerin bağımlılık yaptığını biliyor muydunuz?

Bisküvilerde çok fazla karbonhidrat ve yağ olmasına karşın, genellikle ya çok az ya da hiç lif yoktur.

Connecticut College’in 2013 yılında Oreo’lar ve fareler üzerinde yapılan bir çalışmasında, Oreo’ların bağımlılık yarattığı gözlendi. Araştırmacılar genel olarak, şekerli ve yağlı yiyeceklerin beynin belli bir bölgesini aktifleştirerek bir bağımlılık yarattığını düşünüyor.
Şarküteri, sucuk, sosis… işlenmiş etler kanser riskini arttırıyor!

Şarküteri et ürünlerine verilen bir addır. Buradaki et ürünlerinin saklanabilmeleri için ya belirli bir işlemden geçirilmeleri gerekiyor, ya da katkı maddeleri koymak: fümaj, tuz ve nitrit, nitrat, fosfat, glutamat, askorbik asit gibi katkı maddeleri. Bu katkı maddeleri bakterileri öldürmek için et ürünlerine konulur, ancak sağlık için zararsız değiller.

Daha önce de haberlerde çıktığı gibi, şarküteri ürünlerinin tüketimi kolon kanseri riskini arttırıyor. Koruyucu katkı maddesi olarak kullanılan nitrat ve nitritler bunun temel nedeni olabilir.


Siz bu tür yiyecekleri ne sıklıkla tüketiyorsunuz?
Réactions : 

Related

yağ 5846950544185794671

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item