Roman okumak ömrü uzatıyor

Bir araştırmaya göre haftada birkaç saat okumak ölüm oranlarını düşürüyor. Dergiler ise aynı etkiye sahip değil. Bir roman okumak...


Bir araştırmaya göre haftada birkaç saat okumak ölüm oranlarını düşürüyor. Dergiler ise aynı etkiye sahip değil.
Bir roman okumak bazıları için oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahip olurken, bazıları için de ağır ve zor bir iş olabiliyor. Biraz da spor gibi. Spor yapmak ile roman okumak arasındaki benzerlik bununla da sınırlı değil. Spor yapmanın sağlık üzerindeki olumlu etkileri uzun süredir bilinse de, Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar benzer etkileri kitap okumak için de tespit etti. Social Science and Medicine’de yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar yaşları 50 ve üzerinde olan 3635 kişi üzerinde bir çalışma yürüttü. Araştırmacılar kişileri 3 ayrı grupta topladı: hiç okumayanlar, haftada 3 saate kadar okuyanlar ve haftada en az 3 buçuk saat okuyanlar. Okunan şeyin ne olduğu da dikkate alındı (roman, dergi). 

Daha uzun ömür

Bunun yanında, katılımcılar bilişsellik testine de tabii tutuldu. Testte 20’den geriye sayıldı, kısa ve uzun dönemli hafızaları test edildi. Araştırmanın sonunda ulaşılan sonuç: kitap okuyanların, ortalama olarak farklı şeyler okuyanlardan (dergi gibi) 23 ay daha uzun ömürlü oldukları yönünde. Dergi okuyanların, gelecek 12 yıl içindeki ölüm oranı hiçbir şey okumayanlardan % 17 daha düşük.

Genellikle kitap okuyanların kadın dikkat çekerken, ekonomik ve sosyal olarak daha iyi durumda olmaları nedeniyle bilim insanları testlerin sonuçlarında; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, potansiyel hatalıklar, sağlık durumu, zenginlik düzeyi ve depresyon gibi faktörleri de göz önünde bulundurmuş. 

Araştırmanın sonuçlarına göre, okumak sağlık, eğitim ve öğrenme kapasitesini arttırarak yaşam kalitesini arttırıyor. Bilim insanları roman okumanın 2 öğrenme prosedürünü kullanarak okuyucuyu daha fazla etkiliyor. Bunlardan ilki: roman okumak daha uzun soluklu ve derin bir okuma gerektirir. Okuyucu romanın farklı bölümleri arasında bağlantı kurar, bazen bunu gerçek aşama uyarlar ve kendisine sorular sorar. bu okuma türü de kelime haznesini geliştirdiği gibi, mantıksal düşünme, konsantrasyon ve sorgulama yeteneklerini de geliştirir. İkincisi de: okuyucu empati yeteneğini, sosyal algısını ve duygusal zekâsını geliştirir. Bunlar da yaşama yeteneğini geliştirir. 2014’te yapılan bir araştırmaya göre, 65 yaşın üstündeki insanlar, günde ortalama 4,4 saat televizyon izliyor. Eğer bu sürede kitap okusalar, bu onların öğrenme ve algı yeteneklerini korumalarına yardımcı olarak daha uzun süre yaşamalarını sağlayabilir.

Eğer daha uzun süre yaşamak istiyorsanız, haydi kitap okumaya!
Réactions : 

Related

uzun ömür 926753258483082982

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item