Reflexoterapi: sağlığınızı ayaklarınızdan alın

Alternatif tıp, günden güne, doktorlar tarafından da dâhil olmak üzere daha fazla tercih ediliyor. Ancak, tüm alternatif tıp teknikleri eş değer değildir. Bugünkü yazımız reflexoloji üzerine.


Reflexoloji akupunkturla birlikte yaklaşık 5,000 yıldır Çin’de kullanılmasının yanı sıra antik Mısır’da da bir tedavi, yöntemi olarak kullanılmaktaydı. Reflexolojinin temel felsefesine göre vücudun her organından, fonksiyonundan, bezinden ya da herhangi bir bölümünden çıkan sinirler ellerde (palmer reflexoterapi), ayaklarda (planter reflexoterapi), burunda (sempatikoterapi) ya da kulakta (aurikuloterapi) hologram (her şey her bölüm ve organın bir parçasıdır) prensibine göre toplanır. Vücudun bu bölümlerine reflex bölgeler adı verilir ve masaj, baskı, sıcaklık iğne, elektrik gibi yöntemlerle uyarılarak, vücudun ilgili bölümlerindeki sağlık problemleri giderilmeye çalışılır.


Reflex bölgelerindeki bu uyarılar enerji akışını düzenleyerek, sinir sistemini uyarır ve bu yöntemle de endorfin (doğal morfin = ağrı kesici ve afrodizyak) salgılanmasını sağlar. Vücut da bu şekilde ağrılarından ve sorunlarından kurtulur. Reflex bölgeleri kullanılan tekniğe, reflexoterapötün tecrübesine ve hastanın morfolojisine göre değişiklik gösterir.


Reflexolojinin kullanım alanları

Ağrı (sırt, adet, migren…), nörodejeneratif sorunlar (stres, huzursuzluk, uykusuzluk…) gibi durumlarda sorunlardan kurtulmak için reflexolojiyle tedavi yöntemine başvurulabilir.

Reflexoloji ve bilim

Her ne kadar reflexolojinin ağrılara karşı faydaları gözlense de, bilimsel olarak reflexoloji henüz herhangi bir onaydan geçmiş değil.

Reflexolojiye başvurulmaması gereken durumlar

Ayak kırılmalarında, artritlerde (eğer planter reflexoterapiye başvurulmuşsa), el kırıklarında (eğer palmer reflexoterapiye başvurulmuşsa), ya da yanık, yara ya da reflex bölgelerindeki enfeksiyon durumunda, eğer omurlarda bir blokaj hissediyorsanız, ya da nöroleptik veya kortikoid tedavisi görüyorsanız reflexolojiyi kullanmamanız tavsiye edilir.

Yan etkiler

Özellikle aurikuloterapinin kullanıldığı durumlarda bazı noktalar ağrılı olabilir. Bunun dışında not edilen herhangi bir yan etki bulunmamakta.

Önerilerimiz

Herhangi bir reflexoloji terapisine başlamadan önce bir doktora muayene olarak hastalık teşhisi yaptırın. Reflexoloji yaptırdığınızı da doktorunuza mutlaka bildirin.


Kaynak
Réactions : 

Related

stres yönetimi 5195894302757330078

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item