Perseidler: meteor yağmurları bu akşam kendilerini gösteriyor!

11-12 Ağustos gecesi Perseidlerin meteor yağmuru en yüksek seviyesinde olacak: saatte yaklaşık 200 meteor görmek mümkün olacak ki bu sa...11-12 Ağustos gecesi Perseidlerin meteor yağmuru en yüksek seviyesinde olacak: saatte yaklaşık 200 meteor görmek mümkün olacak ki bu sayı diğer yılların yaklaşık 2 katı.

 
11-13 Ağustos arası gece yarısı ile sabah saat 3 arası Kuzey’deki Perseus (Kahraman takımyıldızı) yakınlarında çok sayıda meteorun gökyüzünü aydınlatması gerekiyor. 
Yıldızların 26. gecesinden bir hafta sonra, gökyüzü bizlere yeni bir gösteri daha sunuyor. Ancak şunu belirmekte fayda var: bu olayın kayan yıldızlarla hiç bir alakası yok… Bunlar sadece mikro meteorlar. Boyları da genellikle bir kum ya da pirinç tanesi kadar olup yüksek atmosferde parçalanmakta. En aydınlık olanlarının büyüklükleri yumruk büyüklüğünde olabilir.

Ağustos ayındaki meteor yağmuru Perseus (Kahraman takımyıldızı) meteor yağmurlarına dâhil olur. Çünkü meteorlar bu takımyıldızının yönünde hareket etmekte. Bu meteor yağmurları, yılda görülen tek meteor yağmurları olmamakla birlikte, sıcak yaz gecelerinde yaşanması ve sayılarının normalden fazla olması, bu yağmurları oldukça popüler kıldı.

Bu yıl, en fazla meteorun 11-12 Ağustos gecesinde görülmesi bekleniyor. Uzmanlar oldukça heyecanlı olduklarını ifade ediyor, Çünkü Swift Turtle kuyruklu yıldızının ardında bıraktığı kum taneleri büyüklüğündeki bu meteorlar normalden çok daha fazla sayıda olacak ve atmosfere saniyede 59 km. hızla girmeleri bekleniyor. Öngörüler saatte 200 meteor olması yönünde.

Peki, bu artış niye? Özellikle Jüpiter gibi gezegenlerin çekim etkisi altında olan, Güneş sisteminden geçen kuyruklu yıldızların ardında bıraktığı meteorlar gezegenimize yaklaştı. Bu da onları normalden daha fazla Dünya’nın çekim etkisi altına soktu.

Gökyüzündeki gösterinin tadını çıkartmak için biraz da şansın yaver gitmesi gerekiyor. Örneğin gökyüzünün açık olması gerekirken, ışık kirliliğinin az olduğu yerler meteor yağmurunu izlemek için en ideal yerler.

Gösterinin keyfini çıkartmak için yapmanız gereken tek şey yanınıza biraz sabır alarak, uygun bir yerde sırt üstü uzanarak gökyüzünü izlemek olacak.

İyi seyirler!
Réactions : 

Related

Swift Turtle 7536028302720277804

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item