Pekin’den dünyanın ilk kuantum uydusu

Dünya'nın ilk kuantum uydusunu ABD, Fransa, Japonya, İngiltere, Rusya değil, Çin fırlattı. Uydu, Çin'in boy gösterisi mi? ...Dünya'nın ilk kuantum uydusunu ABD, Fransa, Japonya, İngiltere, Rusya değil, Çin fırlattı. Uydu, Çin'in boy gösterisi mi?Çin kuantum iletişim özelliğine sahip ilk uydusunu uzaya gönderdi. Pekin’in teknoloji alanında ne kadar ilerlediğini gösteren bu ilerleme, iletişimlerin kırılaması imkansız bir şekiled şifrelenmesine olanak sağlayacak (bazılarına göre, kırılamayacak şifre yoktur, adece kırılması daha fazla zaman alan şifreler vardır!). Fırlatma işlemi 16 Ağustos Salı günü Gobi Çölü’nden yapıldı. 

Uyduya, Mozi ismi verildi. Mozi M.Ö. 5. yüzyılda yaşamış Çinli bir filozof ve bilim insanıydı. Uydunun uzun mesafeli iletişimlerin kuantum teknolojisiyle şifrelenmesine olanak sağlayacak. Mozi uydusu, standart şifreleme yöntemleri yerine, şifreleme anahtarı ve kilit açma anahtarını göndermek için fotonları kullanacak. Çinli yetkililer fotonlardaki bilgilerin ele geçirilmesinin imkansız olduğunu iddia ediyor. Fotonları ele geçirme işlemi, fotnların kendi kendisini imha etmesine neden oluyor.

Kuantum teknolojisinde öncelik iç iletişim

Uydu, ilk olarak 2.500 km mesafede bulunan başkent Pekin ile Xinjiang bölgesinin başkenti Urumki arasındaki bilgi akışını sağlayacak. Yetkililer bunun için uydunun yçn ayarlarını çok iyi yapılması gerektiğini belirtiyor ve şu örneği veriyor: bu 100 km yükseklikten uçan bir uçaktan atılan bozuk paranın etrafında dönmekte olan bir kumbaranın deliğine girmesini beklemek gibi birşey. 

Çin, Mart ayında yayınladığı 5 yıllık planında da bu uyduya yer vermişti. Uydu, Çin’in teknoloji düyasındaki konumunu da tamamen değiştiriyor. Teknolojiyi takip eden ülke olmaktan, bu alanda lider olma yolunda atılmış bir adım olarak değerlendiriliyor. Çin 2030 yılına kadar dünyayı saran bir kuantu iletişim ağı kurmayı hedefliyor.

Çin daha önce de kuantum teknolojisinin öncelikleri arasında yer aldığını belirtmişti. Bilimsel teknoloji ve araştırmalara büyük yatırım yapan Çin astronomiden genetik modifikasyona kadar pek çok alanda da yine büyük yatırımlar yaptı.

Edward Snowden’in NSA’nın casusluk yöntemlerine dair açıklamalarından sonra Çinli yetkililer daha güvenli bir iletişim için kooları sıvadı. Çin, ayrıca dünyanın ilk kuantum bilgisayarının yapımında rol üstlenen birkaç ülke arasında yer alıyor.
Related

Urumki 639268451402316736

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item