Ölülerden mesaj veren aplikasyon!

Japonya’da cenaze işleriyle ilgilenen bir şirket biraz da Pokemon Go tarzında ilginç bir aplikasyon yayınlandı. Aplikasyon yaşamını yitirmiş yakınlarınızdan size mesaj veriyor. Nasıl mı?

15 Ağustos’ta Japonya’da Spot Message adlı bir aplikasyon yayınlandı. Aplikasyon Pokemon Go benzeri arttırılmış gerçeklik teknolojisini kullanıyor. Ama burada küçük canavarları yakalamak yerine hayatını kaybetmiş bir yakınınızın mesajı yakalanıyor. Mesajın, yakınınız tarafından, yaşamını yitirmeden önce kaydedilmesi gerektiğini sanırım anlamışsınızdır.

Japan Times’a göre aplikasyonun altında cenaze işleriyle ilgilenen Ohaka Ryoshin adlı şirket bulunuyor. Şirketin başkanı aplikasyon fikrinin nereden çıktığını şöyle ifade ediyor: “Ressam olan amcam 8 yıl önce yüksek bir yerden düşerek hayatını kaybetti. Ölümü o kadar ani oldu ki, ailesi darmadağın oldu. O’na çok saygı gösterirdim. Bugün bile işim ile sorunlarım olduğunda mezarının başına gider, içimden Onunla konuşurum. Bir gün kendi kendime dedim ki; onun da mezarından benimle ‘nasılsın’ ya da ‘mücadele et’ gibi mesajlarla konuşması rahatlatıcı olurdu.”

Mesajlar, arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle kaydediliyor. Herhangi bir kullanıcı yaklaşık on mesajı bedava olarak kaydedebiliyor. Mesajlarda fotoğraf ve videolar da kullanılabiliyor. Paralı versiyondaysa yaklaşık 30 mesaj kaydedilip 200’den fazla kişiye gönderilebiliyor. Yaşamını kaybedenlerin yakınları, fotoğraf ve videolarla birlikte, yaşamını yitirmiş kişinin mesajını izleyip dinleyebiliyor. Mesajlar, yaşamını yitiren kişini belirlediği yerlerde okunuyor. Bu mezarlık olabileceği gibi sizin için anlam ifade eden başka yerler de olabiliyor.

Aplikasyon için ne düşünüyorsunuz? 

Réactions : 

Related

TEKNOLOJİ 9159560778743901001

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item