Okyanusların patronları balinalar başkalarını da mı düşünüyor?


Hidro ekolojist Robert Pitman kambur balinaların bazı davranışlarıyla yakından ilgileniyor: Kambur balinalar, bilerek ve isteyerek, orka saldırısı altındaki farklı memeli hayvanların savunmasını üstleniyor.

Mother Nature Network haber sitesine göre, Pitman bu davranışı ilk olarak 2009 yılında gözlemlemiş ve yaşadıklarını Natural History Magazine. sitesi üzerinde anlatıyor.

Antarktika'da bir orka grubu, buzullarda bir foku köşeye sıkıştırmıştı. Fokun orkalar (katil balinalar) tarafından denize atılması sırasında, birden bir kambur balina belirmiş. Bu da tesadüfi bir durum değildi. Çünkü balina foku karnının üzerinde tutarak onu suyun dışında tutuyordu. Fok kaydığında da ona yüzgeçleriyle destek oluyordu.

BBC tarafından çekilen bir başka videoda da, annesinden ayrılmış bir yavru balina orka saldırısına uğruyor. İki kambur balina, kendileriyle aynı türden dahi olmayan, yavru gri balinayı kurtarmaya çalışıyor.

Duygusal komplex bir yaşam


Dünyanın farklı bölgelerinde, benzer olayların yaşanması Hidro ekolojist Robert Pitman'ı, kambur balinalar ile orkalar arasındaki bu düşmanca ilişkileri daha detaylı araştırmaya itti. 1951 ile 2012 arasında, 51 farklı araştırmacı ve gözlemci tarafından 115 benzer vaka kayıtlara geçmiş. Pitman bu kaynaklara dayanarak bir çalışma yürütmüş ve çalışmasını Marine Mammal Science'ta yayınlamış. Çalışmasında, yapılan gözlemlerin %89'unda kambur balinalar, orkalar avlanmaya başladıklarında ortaya çıkıyor. Kambur balinalar, her seferinde araya girerek, orkaların avlanmasına engel oluyor.


Peki, kambur balinalar niçin böyle bir şey yapıyor? Kendileri orkaların av sınıfına girmiyor. Ancak, buna rağmen, kendi yaşamlarını başka hayvanlar için riske ediyor. Hatta bu hayvanlar, ne onların yavruları, ne de onlarla aynı türe mensup (deniz aslanı, ay balığı, fok, gri balina, vb.)


Robert Pitman, bu davranışı, kambur balinaların diğerkâm (başkalarını düşünme) özelliğine bağlıyor. Bununla birlikte, Pitman başka hipotezler üzerine de düşünüyor. Hipotezlerden biri de, yavru kambur balinaların orkalar için av sınıfına girmeleri ve yetişkin kambur balinalar, orkalara saldırarak, orkaların kendi yavrularına saldırmasının önünü almaya çalışıyor. Bu davranış, hayvanlardaki komplex duygusal yaşam olarak adlandırılıyor. Bu tür davranışlar, insanların da mensup olduğu primatlarda oldukça sık rastlanan bir durum olarak göze çarpıyor.

Peki, sizin kambur balinaların bu davranışlarının nedenlerinin ne olabileceği konusundaki düşünceleriniz nelerdir?
Réactions : 

Related

Robert Pitman 991150805512587364

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item