Nöronları öldüren yağ kütleleri ve kütleyi yok etme yöntemleri

Nöronların ölmesinin en büyük nedenlerinin başlıcaları arasında, yaşlanma esnasında hücreler arasında yağ kütlelerinin toplanması, lizo...Nöronların ölmesinin en büyük nedenlerinin başlıcaları arasında, yaşlanma esnasında hücreler arasında yağ kütlelerinin toplanması, lizozomal hastalıklar gibi patolojiler ile Alzheimer hastalığı gelmekte. 

Hücresel nörobilimler enstitüsünden Frank Pfrieger’in ekibi toplanan yağ kütlelerinin karakteristiklerinin belirlemeyi başararak, bunların ortadan kaldırılması için yeni tıbbi yöntemler geliştirmeyi başardı. Çalışma da Journal of Neuroscience bilimsel dergisinde yayınlandı.

Figür: kolesterolle işaretlenmiş bir nöron hücresi. Niemann-Pick Type-C hastalığında kolesterol hücrelerin içindeki soğanımsı yapıların içinde birikir. Klinik testlerde kullanılan cyclodextrine nöronlara soğanımsı yapılardan kurtulma olanağı sunarak kolesterolün hücreler arsı bölgeye boşaltılmasını sağlar.  © Frank W. Pfrieger

Yaşlanma, ya da lizozomal patoloji gibi bazı beyin hastalıkları ve Alzheimer; nöronal hücrelerin arasında yağ, protein ve diğer bileşimlerin aşırı birikmesi gibi karakteristik özelliklere sahiptir. Şimdiye kadar, bu yağ kütlelerinin lokalizasyonu, hücre ölümlerindeki etkileri ve nasıl yok edilebilecekleri bir bilinmez olarak duruyordu. Buna uygun bir örnek, Niemann-Pick Type-C (NPC) olarak gösterilebilir. Bu[o2]  genetik hastalıktan muzdarip insanlar, nöronlarını kaybetmekten dolayı, ağır nörolojik semptomlar göstermekte.  Hücresel düzeyde, NPC1 ve NPC2 proteinlerindeki işlev bozukluğu lizozomlarda yağ ve kolesterol birikmesine neden oluyor. NPC1 ve NPC2 proteinleri hücrelerin temel ihtiyaçlarının karşılanması, bunların düzenlenmesi ve bazı maddelerin geri dönüşümü gibi rolleri üstleniyor.

Strazburg’da araştırmalar yürüten Frank Pfrieger’in ekibi, deneysel modeller kullanarak, yeni bilgilere ulaştı. Ekip, araştırmalarında, en son teknolojiyle üretilmiş ışık ve elektronik mikroskoplarından da yardım aldı. Araştırmacılar, kolesterol ve farklı kompozanların hücreler arası bölgede birkaç yüz nanometre boyutundaki soğanımsı yapılar içinde biriktiğini ortaya koydu. Bu yapılar, lipid ve proteinlerden oluşan konsantrik zarlarla çevrili. Kolesterolün bu zarlı yapının içinde birikmesi kısır bir döngüyü tetikliyor; kolesterolün burada hapsolmasıyla, hücrede kolesterol eksikliği yaşanır ve hücre yeniden kolesterol üretir. Üretilen bu kolesterol da yine bu soğanımsı yapı içine hapsedilir. Sonuç olarak, hücredeki birikmiş yağ oranı gittikçe artar ve bu da nöron hücresinin işlevini yitirmesi ve hatta ölümüyle sonuçlanır.

Araştırmacılar ayrıca, cyclodextrine’in hücrelerde kolesterolün birikmesini nasıl önlediğini ortaya koyan deneyler yaptı. Bu molekül, günümüzde kliniklerde NPC hastalarının üzerinde kullanılıyor. Araştırma ekibi cyclodextrine’in hücrelerdeki bu patolojik değişimi nasıl önlediğini gözler önüne seriyor. Bu molekül, nöronların soğanımsı yapıları yok ederek, içeriklerinin hücresel arası bölgeye boşaltmasına yardımcı oluyor. Bu çalışma bilim insanlarının, bu patolojik maddelerin hücrelerde nasıl biriktiğini ve nöronların ölümüne nasıl neden olduğunu anlamaya yardımcı oluyor. Çalışma ayrıca, lizozomal hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek yeni tedavi yöntemleri de ortaya çıkarıyor.

Réactions : 

Related

tedavi 5442061769887162612

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item