Virus ve bakterilerden koruyan yapay deri üretildi

Amerikalı araştırmacılar, çok sayıda por da içeren, esnek bir polimerden oluşan ve terlemeye olanak sağlayan bir yapay deri üretti. Deri...


Amerikalı araştırmacılar, çok sayıda por da içeren, esnek bir polimerden oluşan ve terlemeye olanak sağlayan bir yapay deri üretti. Deri, mikroorganizmaların geçişineyse izin vermiyor.Amerikalı araştırmacılar, çok sayıda por da içeren, esnek bir polimerden oluşan ve terlemeye olanak sağlayan bir yapay deri üretti. Deri, çapı 5 mikrometreden fazla olan mikroorganizmaların geçişineyse izin vermiyor.

2. bir deri olarak da adlandırılan bu polimer derinin geliştirilmesi sürüyor. Amerikan ordusu da biyolojik ve kimyasal silahlar ile salgın hastalıklara karşı, askerlerine bu deriden yapılmış bir üniforma üretmek istiyor. 

Bu deri Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı’nın uzun süren çalışmalarının bir ürünü. Kaliforniya’daki bu laboratuar ABD’nin en önemlileri arasında yer alıyor. Polimerlerden oluşan bu deri çok sayıda küçük porlar içerip, teri ve fazla ısıyı çok hızlı bir şekilde dışarıya atıyor. Bununla birlikte, bu porlar çapı 5 mikrometreyi aşan hiçbir şeyi geçirmiyor. Bu da virus ve bakterileri dışarıda tutuyor. Bununla birlikte yapay deri, henüz kimyasal maddeleri bloke edemiyor.

İşin gerçeği, bu porlar karbondan yapılmış nanotüplerden oluşuyor. Nanotüpler biyouyumlu olan Parylene-N adlı polimerin içine yerleştirilmiş durumda. Nanotüplerin çapı da 1-5 mikrometre arasında değişiklik gösteriyor. Boylarıysa 20-30 mikron arasında değişiyor.

Araştırmacılar, henüz test aşamasında olan yapay derilerin, 10 yıl içinde ABD ordusunun kullanımına hazır olacağını düşünüyor.

Yapay deride şimdiye kadar ulaşılan aşamada, deri, virus ve bakterileri bloke edebiliyor ve esnek yapısının yanı sıra ter ile aşırı ısının dışarıya atılmasına olanak sağlıyor.

Her ne kadar bu malzeme askeri birlikleri yakından ilgilendirse de, bu yapay deri sağlık alanında kullanım alanları bulabilir. Bu da araştırma görevlileri için aşılması gereken bir engel olarak duruyor.Réactions : 

Related

yapay deri 4939121662132982514

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item