Nesli tükenen hayvanlar klonlanıyor!


Sürekli nesli tükenen ya da tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlılardan bahsederiz. Peki, ama nesli tükenen bir canlı türünü tekrar doğaya kazandırmak mümkün mü?

Tazmanya kaplanı 2013 yılında nesli tükenen hayvan olarak ilan edilip, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’sinin I ekinden çıkarıldı. Tazmanya kaplanı en son 1936 yılında gözlemişti, yani yaklaşık 80 yıl önce.

Tazmanya kaplanı, yaklaşık olarak kurt boylarında (ki bu nedenle ona Tazmanya kurdu da denir), kaplan gibi çizgileri olan bir hayvandır. Binlerce yıl boyunca Avustralya ve Yeni Gine’de yaşayan kaplanın yaşam alanı zamanla daralarak, Avustralya’nın güneyindeki Tazmanya adasıyla sınırlanmış olup Tazmanya kaplanı buranın endemik bir türü haline geldi.

Bilim ve teknoloji klonlama yöntemiyle bu kayıp hayvana tekrar yaşam verebilir. Avustralya müzesinin müdürü Mike Archer, yaklaşık 15 yıl önce Tazmanya kaplanının 1866 yılından kalma DNA’sından örnekler keşfetti. DNA örnekleri alkolün içinde çok iyi saklandığı için klonlama işlemi için de kullanılabilirliğini koruyor.

Mike Archer’a göre asıl soru kaplanı geri getirebilip getirememek değil, bunun ne zaman olcağıdır.
Nisan 2016’dan beri Sydney’de bir araştırma laboratuvarında kaplanın kalp, kas, karaciğer ve omurilik dokularını kullanan biyologlar, hayvanın genetik kodlarını çözmeye çalışıyor. Daha sonra tekrar uyarılan kaplan DNA’sı bir yumurta hücresinin içine yerleştirilerek, biyolojik olarak kendisine yakın bir hayvanın rahmine yerleştirilecek (keseli karıncayiyen ve Tazmanya şeytanı olabilir).

Mike Archer’a göre Tazmanya kaplanını başarıyla klonlamak 10-15 yıllık bir süre alabilir.

Peki, siz nesli tükenen hayvanların arasından hangisinin klonlanmasını istersiniz?
Réactions : 

Related

tazmanya canavarı 6480467735529734972

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item