Neden her gün yıkanmamak gerekiyor?

New York'ta bulaşıcı hastalıklar arlanında araştırmalarıyla tanınan Dr. Elaline Larson, her gün banyo yapmanın zararlı olduğunu belirtt...

New York'ta bulaşıcı hastalıklar arlanında araştırmalarıyla tanınan Dr. Elaline Larson, her gün banyo yapmanın zararlı olduğunu belirtti. Araştırmacı Larson, ölçülü banyo yapılmasını tavsiye etti.


Bilim insanları her gün yıkanmanın, tüm bedeni kaplayan deri açısından zararlı olduğunu sonucuna vardı. Ancak bu bilimsel tespit, banyoya kilit vurmayı değil, ölçülü bir şekilde banyo yapmayı tavsiye ediyor.

New York'ta eczacılık  ve bulaşıcı hastalıklar alanında araştırmacı Dr. Elaline Larson, Time Magazine dergisine verdiği mülakatta her gün banyo yapmanın insan derisi için iyi olmadığını belirtiyor. Her gün duş almanın olumsuz etkilerinden bahseden Larson'a göre çok sıklıkla yıkanmak, hidrolipidik katmana zarar veriyor.

Vücudu kaplayan bu ince zar, su, keratin, sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı), ter ve ölü hücrelerden oluşuyor. Bu zar, bakteri veya mantar gibi dış saldırılara karşı bariyer görevi görüyor. Vücudun sık sık ovalanması, bu ince derinin bir kısmını yok ederek, bulaşıcı hastalıklara kapı aralıyor.

Bununla birlikte deri, duş aldıktan kısa bir süre sonra kuruyabiliyor. Bilim inanlarına göre eğer her banyodan sonra nemlendirmeyi düşünürsek, bu durumda sorun ortadan kalkıyor.

Dr. Larson, eğer sıcaksa ve çok terleme yaşanıyorsa, duruma göre banyo yapmayı tavsiye ediyor. Araştırmacı Larson, kış koşullarında ise her iki günde bir banyo yapmayı öneriyor.

Peki, siz her gün duş alıyor musunuz?
Réactions : 

Related

New 7444078992798026070

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item