Hastalıklarınızı kendi kendinize iyileştirmek ister misiniz?


Alternatif tıp, günden güne, doktorlar tarafından da dâhil olmak üzere daha fazla tercih ediliyor. Ancak, tüm alternatif tıp teknikleri eş değer değildir. Bugünkü yazımız natüropati üzerineNatüropatinin temel ilkeleri modern tıbbın kurucusu Yunan Hipokrat’ın eserlerinde yer alır. 19. yy’ın sonunda alman doktor ve osteopat Benedict Lust (1872-1945) natüropatinin temellerini attı. Lust’un doktrini: vitalizm, doğanın iyileştirme gücü. Geleneksel Çin tıbbı ve ayürvedik gibi natüropati de hastanın bedeninin tamamıyla ilgilenir. Natüropatide, iyileşmede rol alması muhtemel olan hastalığın semptomlarının giderilmesine çalışılmaz. Bunu aksine hastalığın nedenleri ortadan kaldırılarak, vücudun kendi kendini iyileştirmesi sağlanır. Hastalıklar genellikle; kötü beslenmeden, omurgadaki sorunlardan, vücutta toksin birikmesinden, hayat enerjisinin dengesinin bozulmasından ya da vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanır. Natüropat ile hasta arasındaki ilk randevuda, natüropat hastanın beslenme ve yaşamdaki alışkanlıkları, geçmişteki hastalıkları gibi konuların tamamını öğrenerek, hastanın komple profilini çıkarır. Natüropat biyolojik analizlere de başvurarak hastanın semptomlarının kökenini anlamaya çalışır. Natüropat, modern tıbbın aksine doğal yöntemleri tercih eder: fitoterapi, belenme alışkanlıkları, homeopati, hidroterapi, masaj, refleksoloji, akupunktur, fiziksel egzersizler…

Kullanım alanları

Hiçbir ciddi ve ağır hastalıkta kullanılmaz. Natüropatinin amacı, vücudu iyi ve sağlıklı tutmak, yaşam kalitesini arttırmak, fizik ve psişik olarak iyi hissetmektir. Vücudun, fonksiyonel bazı problemlere karşı savaşmasına yardımcı olur. Özellikle stres ve yaşlanmadan kaynaklı sorunlarla mücadele etmekte oldukça etkilidir (yorgunluk, endişe, artroz…).

Bilim ne diyor?

Natüropatinin sonuçları bilimsel olarak belgelenmiş değil. Fakat pek çok bilimsel makale beslenme alışkanlıklarının hastalıklardaki rolüne, mineral ve vitaminlerin faydalarına ve fitoterapi ile aromaterapinin bilimsel ve tıbbi kökenlerine vurgu yapıyor.

Yan etkiler

Mesela diyet gibi natüropatinin bazı pratikleri özellikle yaşlı insanlarda, hamile kadınlarda, çocuklarda, diyabet hastalarında ve depresyonla savaşan insanlarda tavsiye edilmez.

Önerilerimiz

Bir natüropat ne kadar iyi yetişmiş olursa olsun, kendisi ne hekim ünvanına ne de eğitimine sahip değildir. Bu nedenle hastalığınıza net bir teşhis koyarak ilaç yazma yetkisi yoktur. En iyi ihtimalle, bir natüropat bir sağlık danışmanıdır. Normal doktorunuza tamamlayıcı olarak bir natüropat görebilirsiniz.

Réactions : 

Related

New 5181654159247199566

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item