Küresel ısınma nedeniyle ölmekte olan bir mercan görüntülendi!

Bilim insanları ilk kez, ısınan sularda rengini kaybederek ağarmakta olan bir mercanı görüntüledi Büyük Set Resifi’ndeki merca...Bilim insanları ilk kez, ısınan sularda rengini kaybederek ağarmakta olan bir mercanı görüntülediBüyük Set Resifi’ndeki mercanların % 35’i öldü. Buna neden olan da küresel ısınma nedeniyle mercanların ağarması. Avustralya’nın Queensland Üniversitesi’nden araştırmacılar küresel ısınmanın okyanuslardaki etkisini gözlemlemek için bir mercanı 10 litrelik bir akvaryumun içine koydu. Suyun sıcaklığı 12 saat içinde 26 °C’den 32 °C’ye çıkartıldı. Daha sonraki 8 gün boyunca da akvaryumdaki sıcaklık 32 °C’de tutuldu. Bu süreçte de time-lapse yöntemiyle her 3 saniyede 1 fotoğraf çekilerek, mercanın 8 günlük davranışları videolaştırıldı.

Mercan 2 saatin sonunda reaksiyon göstermeye başladı

Mercan sıcak sudaki ilk 2 saat boyunca içerdiği simbiyotik algleri dışarı atmaya başlıyor. Mercanın her kasılmasında algler dışarı atılıyor. Mercanın barındırdığı bu algler hem mercana rengini veriyor, hem de yaptıkları fotosentezle mercanın beslenmesinde önemli rol üstleniyor. Burada dışarı atılan algler Simbiodinyum olarak bilinir ve tek hücrelidir. Helofungia actiniformis türü mercanı bu algleri yitirdiğinde en fazla 8 gün yaşayabiliyor. Hatta bazen 2 günün sonunda da ölebiliyor. Bu çalışmanın sonuçları 5 Ağustos 2016’da Coral Reef bilimsel dergisinde yayınlandı. Çalışma küresel ısınmanın okyanuslarda yaşayan deniz canlıları üzerindeki negatif etkilerini bir kez daha gözler önüne seriyor.


Réactions : 

Related

Simbiodinyum 1191183143959260859

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item