Kayıp çöl kedisi bulundu!

Türü tükenme tehlikesi altında olan çöl kedisi Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de tekrar ortaya çıktı. Kedi en son, y...Türü tükenme tehlikesi altında olan çöl kedisi Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de tekrar ortaya çıktı. Kedi en son, yine aynı bölgede 2005’te fotoğraflanmıştı

Çöl kedisi
Çöl kedisi gözlenmesi ve fotoğraflanması oldukça zor olan vahşi bir kedi olmanın yanı sıra türü de tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Kedi 2005’ten bu yana ilk kez Birleşik Arap Emirlikleri’nde fotoğraflandı. Abu Dabi çevre ajansı kediyi gözlemleyebilmek için Beynuna bölgesine 5 fotoğraf tuzağı kurdu. Bu kızılötesi kameralar harekete duyarlıdır ve hayvanların geçişi sırasında fotoğraf çeker. Kedileri görüntüleme şanslarını arttırmak isteyen zoologlar, düzenli olarak kameraların yakınlarına yiyecek bıraktı. Yöntem de meyvelerini verdi. Toplam 46 fotoğraf çeken fotoğraf makineleri 1 erkek ile 2 dişi çöl kedisini de görüntülemeyi başardı. Zoologlar da fotoğrafların bu türe ait olduğunu onayladı.

Bu hayvanın Arabistan çölündeki nüfusu 2005 yılında 250 olarak kayıtlara geçti. O tarihten günümüze de bu sayı da herhangi bir güncelleme olmadı. Zoolog Shakeel Ahmed ekibiyle beraber mümkün olduğu kadar veri toplayarak bu bilgi kesintisini gidermek istiyor.

Çöl kedileri gecenin serinliğini seviyor

Çöl kedileri ağırlıklı olarak çöldeki kum ve kayalıklarda yaşar. Kemirgenlerle beslenen kediler 52 °C’ye kadar olan sıcaklıklarda yaşayabilir. Ama bununla birlikte, kedinin gecenin serinliğinde dolaşmayı tercih ettiği ortaya çıktı. Araştırmanın yürütücüleri, kedinin çekilen fotoğraflarının % 80’i gece yarısı ile sabahın 6’sı arasında çekildi. % 39’u da dolunaylarda çekildi. Gece saatlerindeki ortalama sıcaklık 11-28 °C arasında bulunuyor.
 
Çalışmalarını European Journal of Wildlife Research bilimsel dergisinde yayınlayan araştırmacılar, çalışma alanlarını genişletti. Türü tükenmeyle karşı karşıya olan çöl kedisi için bir koruma programı da gündeme gelebilir. 

Réactions : 

Related

Shakeel Ahmed 4372135872066606199

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item