Kafein ihtiyacı genetik mi?

Bilim insanları kafeine karşı duyarlılığı belirleyen bir gen bulduklarını düşünüyor.


Nasıl olur da bazı insanlar gece saat 22:00’de bir duble esspresso içer ve ardından uyuyabiliyorken, bazıları da öğleden sonra içilen bir kahve nedeniyle uyumakta zorlanır? Belki bu sorunun yanıtı da DNA’mızda gizlidir. İtalya’nın Trieste, Hollanda’nın Leyde ve İskoçya’nın Edinburgh üniversitelerinden araştırmacılar kafeinin nasıl metabolize edildiğini belirleyen bir gen tespit ettiklerini düşünüyor. Araştırmacıların çalışması 25 Ağustos’ta Scientific Report bilimsel dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar İtalya’da kahve tüketen 1,200 kişi üzerinde araştırmalar yapmış. Katılımcıların içtikleri kahve miktarları not edilerek genetik markerlar kullanıldı. Bilim insanları PDSS2 geninin, kafeinin metabolizmasında her kişide farklı olarak görev aldığını farketti. Genin en aktif olduğu kişilerin en az kahve tüketen bireyler oldukları farkedilmiş.

Bilim insanları çıkan sonucu şöyle yorumluyor: « PDSS2 geni muhtemelen vücudun kafeini metabolize etme kapasitesini düşürüyor. Bu kişiler kafeinin uyarıcı etkilerini hissetmek için daha az kafein tüketmeye ihtiyaç duyuyor. »

Bu da öğleden sonra içilen bir kahvenin bazı kişileri saatler sonra bile uyumaktan alıkoyabiliyor. Bilim insanları Hollanda’da da 1,700 kişi üzerinde benzer bir çalışma yaptı. Buradan da çıkan sonuç İtalya ile benzerlikler gösteriyor.
Réactions : 

Related

uykusuzluk 2356319008935748174

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item