Juno uzay sondası Jüpiter etrafındaki ilk turunu tamamladı!

NASA’nın Juno uzay sondası Jüpiter’in etrafındaki ilk turunu tamamladı.NASA’nın uzay sondası Juno 2016 yılının Haziran ayında 20 aylık bir göreve başladı. Juno’nun görevi de Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter’deki en ücra bölgelerini gözlemleyerek kökenlerini daha iyi anlamak. 27 Ağustos 2016’da Juno dev gezegenin etrafındaki il turunu tamamladı.

Juno bunu yaparken de Jüpiter’in 4,200 km yüksekliğindeki üst atmosferdeki bulutlara teğet geçti. San Antonio’daki Southwest Research Institute’ten Scott Bolton şunları ifade etti : “dikkat çekici bilgiler almaya başladık. Juno’nun gönderdiği bilgileri incelemek için günler gerekecek, bilgileri yorumlayıp anlamak için daha da fazlası.”

NASA’nın 2 hafta içinde Juno uzay sondasının gönderdiği fotoğrafları yayınlaması bekleniyor. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda Jüpiter’in Kuzey ve Güney kutuplarının da yer alması bekleniyor. Bolton, “daha önce hiç kimsenin gitmediği bir yörüngede bulunuyoruz ve bu görüntüler bize bu dev gaz gezegen hakkında yeni perspektifler sunacak” ifadeleriyle heyecanını dile getirdi.

Juno Jüpiter etrafında 35 tur daha atacak ve 2018’de görevi sona erecek. Görevi sona erdiğinde de kontrollü bir şekilde atmosfere girerek parçalanacak. Jüpiter gezegeni 4 büyük ayı ve pek çok küçük uydusuyla kendi mini sistemine sahip bir gezegen. Zaten yapısı yıldızlara benzeyen Jüpiter’in kütlesi eğer 80 kat daha fazla olsaydı, yıldızların parlamasını sağlayan atom füzyonuna sahip bile olabilirdi.
Réactions : 

Related

uzay 6145782586664322758

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item