İyi kolesterol o kadar da iyi değilmiş!

HDL iyi kolesterol olarak bilinir. Ancak, son araştırmalar yüksek HDL oranının erken ölümlere neden olduğunu ortaya koydu.   İ...HDL iyi kolesterol olarak bilinir. Ancak, son araştırmalar yüksek HDL oranının erken ölümlere neden olduğunu ortaya koydu.

 

İyi ve kötü olmak üzere 2 çeşit kolesterol vardır. Kan analizi yaptığımızda, analizlerde kolesterol HDL (High Density Lipid - iyi kolesterol) ve LDL (Low Density Lipid – kötü kolesterol) diye ikiye ayrılır. Yüksek HDL değeri iyi olarak değerlendirilir. Çünkü HDL damarları tıkayan kolesterole tutunarak onu karaciğere kadar taşır. Buna karşılık, yüksek LDL değeri, kolesterolün damarlar içinde birikmesiyle damar tıkanıklığına neden olur. ABD’deki Saint Louis Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, iki kolesterol arasındaki fark o kadar keskin olmayabilir. Araştırmacıların Clinical Journal of the American Society of Nephrology ‘de yayınlanan bir çalışmasına göre HDL (iyi kolesterol) ile erken ölümler arasında doğrudan bir bağlantı var.

Ortalama bir HDL düzeyi en iyisi

Bilim insanları 1,7 milyon eski Amerikalı erkek asker üzerinde bir araştırma yürüttü. Araştırmada düşük ve yüksek HDL oranlarının ikisi de erken ölümleri tetikliyor. Ortalama HDL düzeyine sahip insanlar ise diğer 2 gruba nazaran daha uzun ömürlü oluyor.  Bu da iyi kolesterol düzeyinin aşırı yüksek olmasının da sağlığa zararlı olduğu anlamına geliyor. Çalışmanın temel yürütücüsü Dr. Ziyad Al-Aly yüksek HDL düzeyinin sağlığa zararlı olduğu gerçeğinin ilk kez belirlendiğini ifade etti.

« İyi » kolesterol ve böbrek hatalıkları

Araştırmacılar böbrek hastalarının genellikle düşük HDY seviyesine sahip olduğunun gözlemlendiğini de aktardı. Bu da gözlemlenen kişilerdeki birinci ölüm nedenini oluşturuyor. Araştırmacılar, çalışmalarını daha fazla hasta üzerinde sürdürmeye devam edeceklerinin de altını çizdi.

Bu araştırma bize bir kez daha şunu gösterdi: “toksik olan dozdur”
Réactions : 

Related

New 2640141721995139108

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item