Irmakların biyoçeşitliliği DNA ile belirlenebilir mi?

Zürihli bilim insanları bir ırmağın biyoçeşitliliğini çevresel DNA’yla belirlemeye çalıştı.


Zürihli araştırmacılar, bir ırmağın biyoçeşitliliğini DNA yoluyla belirlemenin mümkün olduğunu bildirdi. Bu tespit, Zürih Üniversitesi ve Eawag Su Araştırma Enstitüsü bilim insanları tarafından yapıldı. Yürütülen çalışmaya göre, çevresel DNA sadece ırmağın biyoloçeşitliliğini değil, sınırındaki alanların biyoçeşitliliğini de belirleyebiliyor.

Şimdiye kadar, alanda bulunan tüm türlerin toplanması ve tek tek belirlenmesi gerekiyordu. Tüm organizmalar, kendisini çevreleyen bölgede sürekli bir şekilde deri veya dışkı biçiminde DNA bırakıyor. Bu tespitten yola çıkan bilim insanlarında, alandaki farklı türleri belirlemek için "çevresel" adı verilen DNA'nın kullanımı fikrin gelişti. Bu DNA sekanslanarak veri bankasıyla karşılaştırılabiliyor.

Araştırmacılar Zürih’teki Glatt ırmağından bir litre su alarak DNA analizini yapmış. Yapılan analizde, suyun içinde tahmin edilenden çok daha fazla türe ait DNA bulunmuş. Ki bu DNA’nın içinde suda yaşayan böceklerden, daha yükseklerde yaşayan kunduzlara kadar pek çok türe ait DNA bulunmuş. Elde edilen DNA veri bankasıyla karşılaştırılarak, tespit edilen türlerin gerçekten bölgede yaşayıp yaşamadıkları araştırıldı (Daha önce yapılan benzer çalışmalarda DNA’nın nehirler tarafından kilometrelerce taşınabildiği ortaya çıkmıştı).

Araştırmacılardan Profesör Florian Altermatt, "Bu yeni yaklaşım biyoçeşitlilik araştırmasında devrim yapabilir" dedi. Altermatt, ekibiyle birlikte bu fikrin gerçekleşebileceğini gösterdi. Altermatt, "Yakında tıpkı suyun psikokimyasal parametrelerini ölçtüğümüz gibi, biyolojik çeşitliği de ölçebileceğiz" ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, ele edilen DNA’nın sadece su canlılarına ait değil, aynı zamanda çevrede yaşayan canlıların DNA’larına da ulaştı. Bir başka deyişle çevresel DNA’nın analiz edilmesiyle bir bölgedeki bayodiversiteye (canlı çeşitliliği) ulaşmak mümkün görünüyor.

Kaynak
Réactions : 

Related

Zürih 3838849426410609133

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item