Iphone ve Ipad’lerde 3 ciddi güvenlik açığı bulundu.

Iphone ve Ipad’lerdeki güvenlik açıklarının sadece gazeteci ve muhalifleri takip etmesi biraz düşündürücü ve kafalarda soru işaretleri yaratıyor. 
Apple ürünlerindeki güvenlik problemlerini Toronto Üniversitesi’nden siber güvenlik enstitüsü The Citizen Lab tespit etti. Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir insan hakları savunucusu kendisine gelen şüpheli bir e-maili uzmanlara inceletti.

The Citizen Lab’a göre, güvenlik açığı, son modeller dâhil tüm Apple telefonlarının kontrolünün ele geçirilmesine olanak veriyordu.

Uzmanlar, Perşembe günü yayınlanan bir raporda şu açıklamayı yaptı: Enfekte olan telefon gerçek bir ispiyona dönüşüyor. İspiyon yazılım, farkettirmeden fotoğraf makinesini ve mikrofonu kullanıyor; arama ve mesajları kaydediyor ve telefonun sahibini adım adım izliyor.

"Iphone ve Ipad virüsü İsrail kökenli"

The Citizen Lab ispiyon yazılımın İsrailli NSO Group’a ait olduğunu tespit etti. NSO Group kamu sektörüne güvenlik kamera ve yazılımlarını satmakta uzmanlaşmış bir şirket.

Apple, her üç güvenlik açığını kapattığını duyurdu. Fakat bu açığın sadece gazeteci ve muhalifleri takip etmesi biraz düşündürücü.

Açıklamaya göre, Meksikalı bir gazeteci ile Kenyalı bir muhalif bu şekilde izlenmiş.

Peki, siz bu güvenlik açığı hakkında ne düşünüyorsunuz?


Kaynak
Réactions : 

Related

virüs 7526299279134818444

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item