İnsanların gençlik hayalleri gerçek mi oluyor?

İnsanlığın en büyük hayallerinden biri olan gençleşme, gerçek mi oluyor? Eski çağlardan beri gençliğin ve ölümsüzlüğün sırrı aranıyor. Günümüz dünyasında, bilim insanları bu konuda yeni buluşlara imza attı.
Kaliforniya'da bir şirket, insanları gençleştirmeyi hedefleyen ilk klinik testleri başlattı. Bu testler yıllar önce fareler üzerinde denenen ve başarılı sonuçlar elde eden testlere dayanıyor. 2014'te bilim insanları, yaşlı farelere genç farelerin kan plazmalarını enjekte ederek şaşırtıcı sonuçlar elde etmişti. Yapılan testler, yaşlı farelerin hafızaları ve öğrenme kapasitelerinde belirgin iyileşmeler olduğunu göstermişti.Siencepost sitesine göre Ambrosia şirketi, yaşlı ve sağlıklı insanlar üzerinde gençlerin kanının avantajlarını test etmeye başladı. Şirketin kurucusu Jesse Karmazin, fareler üzerinde uygulanan yöntemin aynısını insanlar üzerinde de uygulamayı öngörüyor. Bu çerçevede, 25 yaş altı gençlerin kan plazmaları, 35 yaş üstü gönüllülere uygulanacak.

ABD'de bu tecrübe etik tartışmalara yol açıyor. Zira gönüllülerin teste katılmak için para ödemesi geriyor. Teste katılacak 600 gönüllünün en az 8 bin dolar vermesi gerekiyor. İki gün sürecek olan denemelerde, her alıcıya günde 1.5 litre plazma enjekte edilecek. Prosedürden önce ve sonra, her gönüllüdeki biyokimyasal değişimler incelenecek.

Bu programın başarılı olup olmayacağı üzerinde de tartışmalar yürütülüyor. Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nden nörofizikçi Tony Wyss-Coray, bu uygulamanın yararı olacağına dair hiçbir klinik kanıt olmadığını söylüyor. Wyss-Coray, "Bu tecrübe etrafından halkın güveni ve kamuoyunun hassasiyetlerinin suistimal edildiğini düşünüyorum" dedi.

Peki, sizlerin bu testlerin başarısına olan inancınız nedir? Ya da günün birinde sizler de gençleşmek için bu tür bir yönteme başvurmayı düşünür müsünüz?
Réactions : 

Related

sonsuz yaşam 5473971878340197132

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item