İnsanlar gibi bebek makaklar da uykularında gülümsüyor

Japonya’daki bir çalışma, yeni doğan insan bebekleriyle Japon makakları arasındaki inanılmaz benzerliği gözler önüne seriyor. Sp...Japonya’daki bir çalışma, yeni doğan insan bebekleriyle Japon makakları arasındaki inanılmaz benzerliği gözler önüne seriyor.


Spontane olarak değerlendirilen tebessüm, uyku sırasında dudakların kenarlarının kıvrılmasıyla ortaya çıkar. Bu olay, bilinen hiçbir neden olmadan gerçekleşmekte. Bu olay, daha önce yeni doğan insan yavruları ile şempanzelerde görülmüştü. Sonuçları 2 Ağustos’ta Primates bilimsel dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacılar 3. bir türde daha spontane tebessümün olduğunu tespit etti: Japon makakı (Makaka fuscata). Deney süresince Kyoto Primates Araştırma Enstitüsü’nde 7 bebek makak uykularında 44 dakika boyunca gözlemlendi (aşağıdaki videoda bunu izlemeniz mümkün). Ortalama olarak, her gözlemde 8,29 tebessüm ölçüldü. Üstelik bu davranış bütün yavru makaklarda gözlemlendi. Araştırmada ortaya çıkan bir başka ilginç detay da, tespit edilen 58 tebessümün 39’unun insan bebekleri gibi sol dudağın kaldırılması şeklinde olması oldu. Kim bilir, belki genetik olarak makaklarla o kadar da uzak değilizdir. Spontane tebessümün, insanlarda tebessüm ve gülümsemenin kökenini oluşturduğuna inanılmaktadır. Diğer primatlar içinse, bu davranışın zigomatik kasları geliştirdiği ve sosyal gülümseme ve tebessüm gibi “pozitif” yüz ifadelerinin oluşturulmasına yardım ettiği düşünülmekte. Sosyal gülümsemenin, mutluluk duygusunu temsil eden insan davranışın bir yansıması olduğu düşünülüyor. Fakat sosyal tebessüm bir boyun eğme davranışı olarak yorumlanmakta. Bu hipotezlerin geçerliliğini ölçmek için, çalışmada yer alan bilim insanları pozitif yüz ifadesi göstermeyen primatları gözlemleyerek, uykudaki tebessüm ile yetişkin yaştaki sosyal davranışlar arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışacak.

Réactions : 

Related

spontane tebessüm 6573551009626737763

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item