Hubble doğum yapmak üzere olan 2 galaksi keşfetti

Hubble milyonlarca yıldır yerel boşlukta gezen ve bu gezinin sonuna gelen 2 cüce galaksi buldu. Galaksiler ilk yıldızlarını doğurmaya hazırlanıyor

Hubble milyonlarca yıldır yerel boşlukta gezen ve bu gezinin sonuna gelen 2 cüce galaksi buldu. Galaksiler ilk yıldızlarını doğurmaya hazırlanıyor (foto: NASA, ESA)
Yerel boşluk, bizim galaksimizin de dâhil olduğu 30-40 galaksiden oluşan yerel grubun içindeki galaksiler arası bölgedir. Bu boşluk yaklaşık 150 milyon ışık yılı genişliğindedir. Galaksilerin birbirleri üzerindeki çekim etkileri, galaksiler arası bölgede bazen bu kadar büyük boşlukların oluşmasına neden olur. Bu boşluklarda nadiren de olsa başıboş galaksilere rastlamak mümkün. Buna bir kanıt Hubble uzay teleskobundan geldi. Teleskop uzun zamandır başıboş gezen 2 cüce galaksinin gezilerinin sonuna geldiğini görüntüledi.

Solda bulunan ilk galaksi Pisces A olarak adlandırıldı ve gezegenimize 19 milyon ışık yılı mesafede bulunuyor. Sağda bulunan 2. galaksiyse Pisces B olarak adlandırıldı ve Dünya’ya 30 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Bu galaksilerin her birinde yaklaşık 10 milyon yıldız bulunuyor ki bu rakam bizim Samanyolu galaksimize göre oldukça düşük (yaklaşık 200 milyar yıldız). Galaksilerin her biri 20-30 mavi yıldız da barındırıyor. Bunu göz önüne alan bilim insanları bu galaksilerin oldukça genç olduğunu ve 100 milyon yıldan daha az yaşlı olduklarını düşünüyor.

Diğer büyük galaksilerin çekim etkisi altında olan bu cüce galaksiler yakın bir zaman içinde daha fazla galaksinin ve daha fazla galaksiler arası gazın olduğu bölgelere doğru kayabilir. Bu da her iki cüce galaksinin yeni yıldızlar üretmek için gerekli tüm malzemeye sahip olmaları demek oluyor.

Cüce galaksiler, daha büyük galaksilerin oluşumu için kullanılıyor. Fakat Pisces A ve B galaksilerinin boş bir bölgede gezinmeleri gelişimlerini yavaşlatan bir neden oldu.

NASA’nın basın açıklamasında bu galaksilerin küçük ve az ışığa sahip oldukları, bu nedenle sırlarını daha iyi çözmenin zor olduğu ifade edildi. Açıklamada, radyo teleskoplar yardımıyla Samanyolu Galaksisinin içindeki hidrojen oranının ölçümleri sırasında bu iki cüce galaksinin keşfedildiği ifade edildi.

Réactions : 

Related

yıldız doğumu 343138843133090168

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item