Hayvanların da uyuşturucu kullandığını biliyor muydunuz?

Deniz canlılarından memelilere, vahşi hayvanlardan evcil olanlara, bazı hayvanların uyuşturucu düşkünü olduğunu biliyor muydunuz? uyuş...

Deniz canlılarından memelilere, vahşi hayvanlardan evcil olanlara, bazı hayvanların uyuşturucu düşkünü olduğunu biliyor muydunuz?

uyuşturucunun etkisi altındaki bir kanguru
Uyuşturucu kullanan bütün hayvanların içinde en bilineni kediden başkası değil. Ev kedileri kendilerinde rahatlatıcı bir etki yaratan ballıbabagiller bitkisine oldukça düşkündür. Bu bitkiler bazen kedi nanesi ya da kedi otu olarak da adlandırılır. Bu bitki, cinsel feromonların salınmasını sağlayan bir molekül içerir. Kediler, sadece birkaç dakika içinde hırlamaya, yerde yuvarlanmaya, uyuklamaya, sağa-sola zıplamaya, kendi kendini yalamaya ya da bir yerlere sürtünmeye başlar. Hatta bazen salyaları bile akar. Araştırmacılar, kedilerin halüsinasyon dahi gördüklerini belirtiyor. Hiçbir av olmadan avlanmaya başlayan kediler dahi gözlenmiş.


Ev kedileri uyuşturucu kullanan tek hayvan türü değil. Ballıbabagiller bitkisi kaplan, leopar ve vaşakta aynı etkiye sahip olsa da jaguarlar ayahuska bitkisinin yapraklarını çiğnemeyi tercih ediyor. Bu bitki ballıbabagiller bitkisinden çok daha fazla uyuşturucu etkiye sahiptir. Dimetiltriptamin içeren ayahuska bitkisi çok fazla halüsinasyon görmeye neden olduğu gibi, duyuları da geliştirir.

Ekstrem his peşindeki inek ve koyunlar Amerikan geyikleri karibular için halüsinojen mantarlar


Kanada’nın kayalık dağlarında otlayan boynuzlu koyunlar çok sık olarak güzergâhlarından ayrılarak, halüsinojen liken bulmaya çalışır. Koyunlar bu likenlere ulaşmak için ölüm tehlikesi dahi bulunan çok tehlikeli yollardan dahi geçer. 1991 yılında Journal of Range Management adlı bilimsel dergide yayınlanan bir makalede uyuşturucu kullanan koyunlardan söz edilmişti. Amerikan geveni yiyen bazı koyunların zamanla zehirlendiği ve bazılarının öldüğü, yine makalede yer alan bilgiler arasındaydı.

Amerikan geven, tüketen koyun ve inekler nörolojik ve fiziksel sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Dişiler toksinleri emzirmeyle yavrularına dahi geçirebiliyor. ABD’de pek çok çiftçi ineklerinin bu bitkiye düşkün olduğunu ifade ediyor. Hatta kayıtlara geçen, ilk inek zehirlenmesi 1873 yılında Kaliforniya’da yaşanmış. Amerikan geveni inekler üzerinde sakinleştirici etki yaratıyormuş. Bu bitkiyi yiyen inekler, saatlerce hareket etmeden kalıyor ve etrafında olup bitenler de kendisini etkilemiyor. 1994’teki bir araştırmaya göre, hayvanların bu bitkileri tüketmeleri bağımlılıktan çok sosyal bir aktiviteymiş. Fakat aksini düşünenlerin sayısı da az değil.

Başta Amerikan karibusu ile elanlar olmak üzere pek çok farklı geyik türü halüsinojen mantarlar tüketiyor. Yiyecek arayan geyikler, toprak altındaki donmuş sinek mantarlarını çıkartıyor. Geyikler mantarları yedikten sonar, sarhoşluğa benzeyen semptomlar gösteriyor. Özellikle Amerikan karibuları nedensiz olarak koşmaya başlıyor, başlarını sağa-sola sallayarak garip sesler çıkarıyor. Mantar tüketen hayvanlar sürülerinden de ayrılarak, avcılar için kolay hedef haline de gelebiliyor.

Sinek mantarı yiyen karibuların idrarlarında da psikoaktif maddeler bulunmuş. Bu idrarı içen hayvanlar da tıpkı mantar yemiş gibi semptomlar gösteriyor. Psikoaktif maddeler, hayvanın sindirim borusundan geçtikten sonra daha da etkili bir hal alıyor. Daha sonar karibular arasında kimin o idrarı içeceğine dair bir çekişme başlıyor. Animal Cognition’a göre idrar savaşını verenler sadece karibular değil. Sibirya ve İskandinavya’daki bazı yerel halklar da halüsinojen etkisi nedeniyle bu idrarı içiyor.

Kangurugillerin afyonu

Tanzanya’da, 2009 yılında Cumhuriyet savcısı Lara Giddins uyuşturucu haşhaş üretimi üzerine parlamentoda bir konuşma yaptığı esnada, kangurugillerin haşhaş çiçeklerine düşkünlüğünü açıkladı. Otobur hayvanların sık sık haşhaş tarlalarına sızdıkları ve bitkilerin çiçeklerini yiyerek, üretime zarar verdikleri belirtildi. Savcı, kanguruların afyonun etkisi altında etraflarında dönerek düştüklerine dikkat çekiyor. Kangurular, ülkede uyuşturucu kullanan tek hayvan da değil üstelik. Tanzanya Haşhaş Üreticileri Birliği’nin sözcüsü Rick Rockliff koyunların sık sık haşhaş tarlalarına girdiğini ve haşhaş yedikten sonra etraflarında daireler çizdiklerini söylüyor. Bir başka deyişle koyunların uyuşturucu madde yelpazeleri oldukça geniş (likenlerden sonra haşhaş). Avustralya dünyanın haşhaş ihtiyacının yarısını karşılıyor. Haşhaş da morfin gibi tıbbi alanda kullanılan ağrı kesicilerin üretiminde kullanılır.

Yunuslar için balon balığı?

Transa geçmek için bir balık çiğnemek az rastlanılan bir yöntem olsa da, yunusların kullandığı yöntem tam olarak bu. 2014 yılında çekilen aşağıdaki videoda bir balon balığı avlayan yunuslar, onu ağızdan ağıza dolaştırıyor. Her yunus balığı dişleriyle biraz çiğniyor. Bu teknikle balon balığı nörotoksin üretiyor. Bu nörotoksin (tetrodotoksin) de yunuslara kendilerini iyi hissettiriyor. Balon balığı tarafından üretilen tetrodotoksin, eğer balon balığı iyi hazırlanmamışsa insanlar için ölümcül olabiliyor.


Réactions : 

Related

yunus 387742410199818212

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item